informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 81 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Leasing zwrotny nieruchomości to słabo rozwinięta w Polsce forma finansowania
Wspaniały stadion piłkarski w Düsseldorfie, lotnisko XXI wieku oddane "pod klucz" w niemieckim Lipsku - to przykłady obiektów wybudowanych i użytkowanych dzięki leasingowi zwrotnemu nieruchomości. W Polsce ten rodzaj leasingu, choć stosowany od ponad czterech lat, jest zbyt rzadko wykorzystywany, biorąc pod uwagę efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć.
O leasingu zwrotnym, w przypadku nieruchomości można mówić wtedy, gdy jej właściciel i użytkownik nieruchomości sprzedaje ją firmie leasingowej (stąd angielski termin "sell and lease back"). Uzyskuje w ten sposób gotówkę, a następni staje się leasingobiorcą swojej nieruchomości płacąc raty leasingowe. Po upływie określonego w umowie czasu odkupuje od firmy leasingowej nieruchomość i ponownie staje się jej właścicielem.
Firma, decydując się na leasing zwrotny, uwalnia gotówkę "zamrożoną" dotychczas w nieruchomości, która może być przeznaczona na nowe inwestycje, poprawę płynności czy na poprawę wskaźników bilansowych. Inna zaleta to przekazanie nieruchomości i zarządzania nią firmie zewnętrznej i skupienie się firmy na działalności podstawowej. Mocną stroną leasingu zwrotnego jest wreszcie skrócenie okresu amortyzacji wybudowanej nieruchomości z 40 lat (czyli 2,5 procent wartości nieruchomości rocznie) do 10 lat - raty leasingowe są bowiem dla firmy w całości kosztem.
Firmy leasingowe również są zainteresowane tymi operacjami. Uzyskują dodatkowe źródło przychodów, a finansujące to przedsięwzięcie banki z kolei mają alternatywne źródło inwestowania. Dokładne procedury przy rozpatrywaniu wniosku o leasing zwrotny nieruchomości i konieczność sporządzenia szczegółowych wycen chronią bank i firmę leasingową przed możliwością nadużyć.
Tak więc jest to klasyczna sytuacja określana w biznesie jako "win/win situation", gdzie wszystkie strony zyskują. Mimo to w ubiegłym roku przeznaczono na leasing zwrotny znikomą część sum wydanych przez firmy na zakup nieruchomości.
W porównaniu do krajów rozwiniętych nasz rynek leasingu zwrotnego dopiero raczkuje. W przeciętnym kraju Unii Europejskiej na ten cel wydaje się ponad miliard euro rocznie. W Polsce na leasing zwrotny nieruchomości wydano w 2003 roku około 650 milionów złotych, czyli niespełna jedną ósmą tego, co w statystycznym kraju "15". Rok wcześniej ta kwota wynosiła 1,6 miliarda złotych. Jak twierdzą uczestnicy rynku, ubiegłoroczne załamanie spowodowane zostało przesunięciem się kilku transakcji na ten rok. Nawet jednak jeśli przyjąć, że tak było i że w tym roku będzie lepiej, to widać, jak daleko nam do najmniej rozwiniętych krajów UE.
Większość firm działających na polskim rynku musiała zrewidować optymistyczne założenia dotyczące leasingu zwrotnego nieruchomości i przyjąć scenariusz wolniejszego dochodzenia do poziomu europejskiego.
Z kilku przyczyn leasing zwrotny nieruchomości nie rozwinął się w Polsce tak, jak można było oczekiwać.
Nasz rynek nieruchomości jest wciąż niedojrzały. Nie przeszedł jeszcze całego cyklu koniunkturalnego. Po początkowym boomie nastał kryzys; nikt nie ma doświadczenia, co będzie dalej i jak będą się kształtowały ceny. A tego obawiają się banki, które aby uchronić się przed ryzykiem, muszą niżej wyceniać nieruchomości. To z kolei powoduje, że dla inwestora często lepiej jest sprzedać dziś nieruchomość za bardzo dobrą cenę, niż próbować uzyskać pieniądze z leasingu zwrotnego.
Inwestorzy, którym się spieszy, często korzystają z kredytów pod zastaw nieruchomości, gdyż skomplikowana i długotrwała procedura leasingu zwrotnego zniechęca ich do tej formy finansowania. Kredyty są bardziej dostępne niż leasing zwrotny; a działalność kredytowa odbywa się w ustalonych strukturach. Kredyt jest poza tym prostszą formą finansowania, co często oznacza dużo szybszy dostęp do pieniędzy.
Obrót nieruchomościami w Polsce trwa wieki, głównie z powodu wielomiesięcznych zatorów w sądach hipotecznych. W przypadku zastosowania leasingu zwrotnego trzeba przygotować transakcję kupna-sprzedaży, co dodatkowo spowalnia proces przyznania pieniędzy.
Słabością polskiego rynku jest też brak nieruchomości "uniwersalnych", wybudowanych tak, aby mogły służyć każdemu najemcy. To z kolei powoduje obniżenie ich wartości w oczach banków, które obawiają się, że te nieruchomości są przeznaczone tylko dla jednego klienta.
Zmienne prawo podatkowe to mankament dotyczący w ogóle inwestowania w Polsce, ale w przypadku leasingu zwrotnego jest to szczególnie uciążliwe. Umowa leasingowa trwa dziesięć lat. Po jej upływie istnieje możliwość wykupienia z powrotem nieruchomości; firma, która zawiera umowę na tak długi okres, musi mieć pewność, że prawo podatkowe przez ten czas nie zmieni się na niekorzyść płatnika. Tymczasem nawet ostatnie zamieszanie wokół ustawy o VAT pokazuje, że w Polsce prawo podatkowe tworzy się doraźnie i że na dwa miesiące przed terminem obowiązywania ustawy nadal nie wiadomo, jakie jej elementy zostaną wprowadzone w życie, a jakie nie. Oczywiście inwestor zawsze może wynająć prawników i w sądzie dochodzić od państwa swoich praw, zwiększa to jednak koszty, nie wspominając o związanych z tym uciążliwościach. Jedna z największych firm leasingowych przeprowadzała transakcję podczas obowiązywania dwóch różnych ustaw o podatku VAT i w różny sposób była rozliczana - gdyż transakcja odbywała się w ratach. - To był horror - wspominają ten przypadek w firmie.
Problemem, szczególnie w Warszawie, są też nieuregulowane prawa własności gruntów. Tymczasem, nie wiadomo dlaczego, legislatorzy pominęli użytkowanie wieczyste jako przedmiot leasingu. Utrudnia to znacznie zawieranie transakcji leasingu zwrotnego nieruchomości. Doświadczyła tego Telekomunikacja Polska SA, która zastanawiała się nad leasingiem zwrotnym swoich nieruchomości. W przypadku części było to niemożliwe - TP SA nie posiada prawa własności do gruntów, na których stoją jej budynki.

Po wejściu do Unii Europejskiej znikną bariery, które do tej pory powstrzymywały inwestorów, firmy leasingowe, banki oraz fundusze przed inwestowaniem w naszym kraju. Napłyną również pieniądze na inwestycje publiczne, z których część będzie mogła być realizowana i finansowana w ramach leasingu zwrotnego nieruchomości. Stworzone więc zostaną warunki wymuszające niezbędne zmiany regulacji prawnych, które hamowały rozwój leasingu zwrotnego.
Liderem w dziedzinie budownictwa na rynku europejskim jest obecnie, głównie dzięki funduszom pozyskanym z UE, Hiszpania. Rynek leasingu nieruchomości, w tym leasingu zwrotnego, należy w tym kraju do najszybciej rozwijających się w Europie.
We Włoszech z kolei leasing nieruchomości rozwija się dzięki specjalnym uregulowaniom prawnym. Firmy mogą wliczać w pełni w koszty raty leasingowe na leasing nieruchomości i rozliczać transakcję w ciągu zaledwie siedmiu lat, pod jednym wszak warunkiem: w końcu całego procesu budynek zostanie ponownie sprzedany leasingobiorcy. W innym przypadku przepisy są dużo mniej liberalne.
Dzięki podobnym rozwiązaniom wielu mniejszych polskich przedsiębiorców mogłoby skorzystać z tej formy finansowania, zwłaszcza że firmy leasingowe już zaczynają szykować produkty dotyczące leasingu zwrotnego nieruchomości dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: Rzeczpospolita - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 10-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.