informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 77 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zaskakujący spadek inflacji do 3,6 proc.
   W lutym inflacja spadła o 0,1 proc. i wyniosła tylko 3,6 proc., czyli na granicy celu jaki wyznaczyła sobie Rada Polityki Pieniężnej. Zdaniem analityków nie ma ona innego wyboru, jak tylko zacząć ciąć stopy procentowe.
   Większość ekonomistów spodziewała się, że wskaźnik cen był w lutym na tym samym poziomie co w styczniu.
   - To ewenement. Pierwszy raz od przynajmniej pięciu lat w lutym ceny spadają. To zapewne efekt obfitych zbiorów w ubiegłym roku - komentuje Bożena Radzewicz-Bąk, ekonomistka Banku Handlowego.
   Dodatkowo GUS jak co roku skorygował tzw. koszyk inflacyjny (odzwierciedla on rzeczywistą strukturę zakupów Polaków). Ten zabieg sprawił, że ogłoszona miesiąc temu styczniowa inflacja na poziomie 4 proc. została zrewidowana w dół - do 3,7 proc.
   Analitycy podkreślają, że presja inflacyjna wywołana wejściem Polski do Unii bardzo szybko zanika. Przyczynia się też do tego bardzo silny złoty, dzięki czemu towary importowane są tańsze.
   - Złotemu zawdzięczmy, że skutki wzrostu cen ropy naftowej do rekordowych poziomów na światowych rynkach nie są dla nas bolesne - podkreśla ekonomistka Banku Handlowego.
   Ceny paliw wzrosły w ciągu miesiąca o 1,2 proc. i był to największy skok cen. Nie zmieniły się ceny nośników energii, choć ekonomiści spodziewali się tego z powodu podwyżki akcyzy. Żywność staniała o 0,3 proc., w tym •  cukier (o 2,8 proc.), •  mięso wieprzowe (o 2,2 proc.), drób (o 2,1 proc.) i wędliny (o 1,0 proc.).
   Ekonomiści spodziewają się, że kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki inflacji - będzie to w znacznym stopniu tzw. efekt bazy (rok temu ceny silnie zaczęły rosnąć przed 1 maja, teraz porównanie z tą wysoką bazą sprawia, że wskaźnik topnieje). Dodatkowo na wskaźnik cen detalicznych korzystnie wpływać będzie spadek tzw. inflacji producenta (PPI). Zdaniem głównego ekonomisty BGŻ Stanisława Kluzy w niedługim czasie może dojść do deflacji cen produkcji.
   W efekcie inflacja może do lata osiągnąć dolną granicę celu inflacyjnego (1,5 proc.). To zdaniem ekspertów znak, że Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe. - Spodziewamy się cięcia o 0,5 pkt. proc. już na posiedzeniu w tym miesiącu, a w całym roku przynajmniej 1,25 pkt. proc. - mówi Artur Ulbrich, analityk BRE Banku. Bożena Radzewicz-Bąk nie wyklucza nawet obniżki o 0,75 pkt. proc. w marcu. - Ewentualne zbyt długie zwlekanie z tymi decyzjami może zakończyć się huśtawką kursowo-inflacyjną. Wówczas polityka pieniężna mogłaby okazać się nie tylko nadmiernie restrykcyjna, ale również poskutkować pewną destabilizacją na rykach finansowych - argumentuje.
   Na razie bliższa perspektywa obniżek stóp zwiększyła popyt na nasze obligacje na rynku wtórnym. Krótko po ogłoszeniu danych przez GUS rentowność papierów pięcioletnich wzrosła o 0,1 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 14-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.