informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 43 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Będą ubezpieczenia od bezrobocia?
   Ubezpieczenie od bezrobocia chcą wprowadzić związkowcy z "Solidarności". Znaleźli nawet chętnego ubezpieczyciela.
   Pomysł narodził się po spotkaniu Mirosława Nowickiego, szefa "S" Przemysłu Spożywczego, ze skandynawskimi związkowcami. W Szwecji, Norwegii, a także Finlandii polisy na bezrobocie są bardzo rozpowszechnione. 
   Wprowadzimy taki system także w Polsce - mówi Nowicki. - Wstępne obliczenia wskazują, że do działania systemu potrzeba co najmniej 15 tys. pracowników, którzy co miesiąc będą wpłacali składkę w wysokości około 30 złotych. Gdy ktoś z nich straci pracę, otrzyma świadczenie w wysokości najniższej pensji krajowej, albo wyższe, jeśli zapłaci większą składkę.
   Jedno ze skandynawskich rozwiązań już udało się wprowadzić w życie. Nowicki zdecydował, aby ze składek związkowych opłacać pracownikom ubezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych. Pomysł tak spodobał się pracownikom, że w ciągu tygodnia do spożywczej "S" zapisało się blisko sto osób.
   Sprowadzenie do kraju polisy od bezrobocia nie będzie jednak takie łatwe. Skandynawskie systemy są współfinansowane z budżetu. U nas pewnie jeszcze długo nie będzie to możliwe. Pozostaje więc skorzystać z usług komercyjnych ubezpieczycieli. Ale i tu pojawia się problem. 
   Rynek pracy w Polsce jest ciągle niestabilny. Trudno oszacować ryzyko i tym samym wysokość składki - uważa Sylwester Czupryniak, wicedyrektor biura w TUiR Warta.
   Duże firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie od bezrobocia tylko tym, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. 
   Nowicki nie dał za wygraną i wynalazł małą firmę, która konkuruje na rynku, oferując nietypowe usługi. 
   Grupa Concordia prowadzi zaawansowane prace nad wprowadzeniem ubezpieczenia od utraty pracy, ale już teraz proponujemy polisę na wypadek wszelkich sporów z pracodawcą - mówi Bartłomiej Jaługa, dyrektor biura ochrony prawnej Concordia Capital.
   Kiedy będzie można kupić polisę od bezrobocia? Nowicki jest przekonany, że już przed wakacjami. - Na początku będzie oferowana pracownikom niektórych branż, ale w przyszłości powinna objąć wszystkich chętnych - mówi związkowiec.
   "S" liczy, że przed wyborami sprawa polis spotka się z zainteresowaniem polityków. Przed wyborami parlamentarnymi w 2001 r. wprowadzenia ubezpieczeń domagał się Ruch Obrony Bezrobotnych. Tamten projekt przewidywał jednak wyłącznie finansowanie z budżetu.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 13-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.