informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Gospodarka spowolniła, ale inwestycje przyspieszają
   Według oficjalnych danych GUS PKB w czwartym kwartale 2004 r. zwiększył się o 3,9 proc. Ten wynik rozczarował nieco analityków, jednak po rozłożeniu danych na czynniki pierwsze uznali oni, że nie taki wilk straszny.
   Pod koniec stycznia GUS opublikował wstępne dane o PKB w całym 2004 r. Według nich wzrost PKB wyniósł 5,4 proc. Dane za czwarty kwartał były jednak w dużym stopniu szacunkami. Gdy zebrano ostateczne dane, okazało się, że w 2004 r. wzrost gospodarczy wyniósł nie 5,4, lecz 5,3 proc.
   W piątek poznaliśmy szczegółowe dane za ostatnie trzy miesiące. Wprawdzie 3,9-proc. wzrost PKB to mniej niż szacowali analitycy (liczyli na 4,1 proc.), ale... - Korekta ta ma znaczenie głównie psychologiczne. 3,9 wygląda znacznie gorzej niż 4,1 - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.
   Zgodnie z oczekiwaniami bardzo słabo wypadła konsumpcja prywatna - wzrosła jedynie o 1,8 proc., choć przez wiele kwartałów było to stabilne 3 proc.
   - Nie ma uzasadnienia dla takiego spowolnienia. Wprawdzie mieliśmy realny spadek wynagrodzeń, ale nie był on na tyle silny, żeby zaowocować takim osłabieniem dynamiki konsumpcji. Nie zmieniła się struktura oszczędzania, sprzedaż detaliczna się nie załamała, optymizm konsumentów się poprawia, a skłonność do zakupów jest stabilna - tłumaczy Marcin Mróz, główny ekonomista banku Société Générale.
   Zgadza się z nim Tarnawa, przypominając o ogromnym imporcie aut używanych. - Pozostaje problem, w jakim stopniu GUS zaliczył import aut do konsumpcji i na ile deklaracje kupujących były prawdziwe. W rzeczywistości przepływ pieniędzy mógł być większy, tylko część w szarej strefie - wyjaśnia.
   Ekonomiści spodziewają się, że spowolnienie konsumpcji będzie jednorazowe. W pierwszym kwartale pobudzają ją kolejne wypłaty dla rolników i zbliżające się święta wielkanocne.
   Najważniejsze jednak, że przepowiadane przez analityków wyraźne ożywienie w inwestycjach zostało potwierdzone oficjalnymi danymi. Wzrost nakładów inwestycyjnych wyniósł 7,2 proc. wobec 4,1 proc. w trzecim kwartale. - Analizując dochodzące na bieżąco sygnały z gospodarki, spodziewam się, że ten wzrost będzie z kwartału na kwartał większy - mówi Marcin Mróz.
   Łukasz Tarnawa mówi nawet o lawinowym przyspieszeniu. - W bieżącym kwartale mogą wzrosnąć o 10 proc. Duże znaczenie ma tu uruchomienie programów unijnych. Firmy nie mogły rozpocząć procesu inwestycyjnego, dopóki nie złożą wniosku o wsparcie - wyjaśnia.
   Eksperci zastanawiają się tylko, czy mocny złoty nie osłabi nieco tych zapałów. - Firmy mogą obawiać się o opłacalność eksportu. Ale przecież dokonując inwestycji, poprawiają swoją konkurencyjność, a na dodatek dobra inwestycyjne w dużej części są importowane, a więc relatywnie tanie - analizuje Tarnawa.
   Analitycy liczą się, że w pierwszym kwartale wzrost PKB wyniesie 3,5-3,7 proc. (po części z powodu wysokiej bazy statystycznej z ubiegłego roku), jednak w całym 2005 r. powinien on wynieść 4,5-4,8 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 11-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.