informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ile budujemy i dlaczego tak mało?
    Jak wskazuje raport londyńskiego Royal Institution of Chartered Surveyors, ktory analizował sytuacje na rynku mieszkaniowym w krajach Unii Europejskie, W Polsce sytuację tą poprawiły znacząco tańsze kredyty jak i wysoki wzrost gospodarczy.Autorzy raportu stwierdzili, że wedlug naszych statystyk POlska znalazłaby się w 2004 r. obok czwórki unijnych liderów z dwucyfrowym wzrostem cen.Zaznaczają oni, iż mimo ogromnego popytu, istnieje bardzo duż przeszkód.Główne bariery w rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce to np. niejasne przepisy własnościowe (scheda po PRL-u), brak nowych planów zagospodarowania przestrzennego (w Warszawie ma je zaledwie 13 proc. terenów miejskich), wielomiesięczne opóźnienia we wpisach do sądowych ksiąg wieczystych, stare długi itd.
    Według badań 55proc. Polaków ma mieszkania własnościowe 28 proc. spółdzielcze, a 12 proc. komunalne. Na wsi co czwarte mieszkanie/dom nie ma łazienki. 60 proc. z 7,5 mln mieszkań w Polsce wymaga pilnych napraw, a 10 proc. kapitalnych remontów. Spis z 2002 r. pokazał, że 23 proc. Polaków żyje w mieszkaniach marnej jakości, a 12 proc. w bardzo złej.
Polsce brakuje co najmniej miliona mieszkań. Tymczasem buduje się ich u nas bardzo mało - 2,3 nowych na 1000 osób. We Francji powstaje 5,1 mieszkania na 1000 mieszkańców, 13,8 w Hiszpanii i 14,1 w Irlandii-podaje "Gazeta".
   Twórcy raportu londyńskiego twierdzą, iż polski system podatkowy oraz sposób kredytowania budownictwa przez banki skierowany jest głównie na mieszkania własnościowe dla osób młodych,mających stałą pracę, która daje im wysokie dochody.To powoduje, że nowe mieszkania powstają niemal wyłącznie w drogich apartamentowcach, głównie w Warszawie.Badania wykazują, iż tylko relatywnie niski bądź wręcz negatywny przyrost ludności powstrzymuje spiralę braku mieszkań. O ile nic się nie zmieni, dorównywanie zachodnim standardom mieszkaniowym - spodziewane teraz w najlepszym razie za wiele dekad - w większości nowych krajów nigdy nie nastąpi.Biorąc pod uwagę przewidywania OCDE, według których np. Polsce nawet przy wysokim tempie wzrostu gospodarczego potrzeba będzie aż 37 lat i co najmniej dwóch generacji na dogonienie starej UE pod względem zamożności. Na rynku mieszkaniowym jest jeszcze gorzej - zastąpienie wszystkich obecnie istniejących mieszkań, których jakość jest słaba, a ich standard szybko się obniża, wymagałoby aż 120 lat!Rozwiązanie tej sytuacji to radykalne skierowanie miliardów euro z funduszy strukturalnych przede wszystkim na budownictwo mieszkaniowe, co zwiększyłoby mobilność siły roboczej, przyspieszyło wzrost gospodarczy i w efekcie proces zrównywania dochodów ze starą Unią. Obecne przepisy unijne zabraniają finansowania przez Brukselę takich inwestycji. To - jak uważają eksperci w Londynie - jest sztuczną barierą.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: maggi

Data dodania: 07-03-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.