informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kolejna batalia o VAT w budownictwie
   Zapowiada się ostra walka o ustawę o zwrocie VAT inwestorom indywidualnym. Branża budowlana przystąpiła do medialnej ofensywy, rząd jest zdecydowanie przeciwny.
   W zeszłym tygodniu w gazetach pojawiły się ogromne ogłoszenia. Wykupiło je siedemnaście organizacji zrzeszających firmy budowlane. "Jednym z antidotum na bolączki polskiego budownictwa jest poselska inicjatywa zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT), która daje szansę inwestorom na zwrot różnicy VAT na materiały budowlane przez urzędy skarbowe" - czytamy w ogłoszeniu. Podpisały się pod nim m.in. Polskie Składy Budowlane, Stowarzyszenie Producentów Cementu i Wapna oraz Polskie Stowarzyszenie Gipsu.
   Branża narzeka na skutki podwyżki podatku VAT na materiały budowlane. Po 1 maja 2004 stawka wzrosła z 7 do 22 proc., co wymusiły na nas przepisy UE. Wprawdzie udało się wynegocjować okres przejściowy na usługi budowlane, ale dla producentów podwyżka podatku okazała się dotkliwa.
   Najpierw nastąpił boom - wszyscy klienci chcieli załapać się przed podwyżką, więc produkcja materiałów budowlanych liczona rok do roku wzrosła o 25 proc. Po 1 maja raptownie spadła - średnio o 14 proc. Producenci narzekają też na wzrost szarej strefy.
   Lekarstwem na ich kłopoty miała być poselska propozycja aby zwracać część VAT indywidualnym inwestorom, którzy sami budują lub remontują swoje domy tzw. systemem gospodarczym. Dostawaliby zwrot różnicy między stawką 7 a 22 proc. na podstawie przedstawionych w urzędzie skarbowym faktur.
   Projekt utknął jednak w sejmowych komisjach. Częściowo z powodu sprzeciwu rządu, który dopiero we wtorek wyraził swoje oficjalne stanowisko. Nie zostawił na poselskich planach suchej nitki.
   Rząd zarzucił posłom, że ustawa nie zawiera żadnych ograniczeń dla podatników, którzy już raz skorzystali np. z dużej ulgi budowlanej lub ulgi remontowej. Wysokość wydatków z budżetu będzie nieprzewidywalna - tłumaczy dalej rząd. Rozwinie się handel fakturami, przy czym inwestorom będzie się opłacało zawyżać ich wartość, żeby dostać większy zwrot.
   Skutki patologii i wydatki konieczne do administrowania tym systemem spowodowałyby, że łączne wydatki budżetowe mogłyby przewyższyć wpływy z podwyżki stawek VAT na materiały budowlane - czytamy w opinii.
   Brak oficjalnego stanowiska rządu był do tej pory przeszkodą w rozpatrywaniu projektu. Ale nie oznacza to, że teraz prace ruszą z kopyta. Popieranym nie tylko przez opozycję, ale także przez posłów SLD z sejmowej komisji infrastruktury projektem powinien zająć się teraz cały Sejm w drugim czytaniu, potem jeszcze raz komisje. Potem można by go już uchwalać.
   Nieoficjalnie "Gazeta" dowiedziała się, że rząd poprosi marszałka Sejmu o zablokowanie ostatecznego głosowania nad projektem aż do końca kadencji. - Opozycja będzie nam za to jeszcze wdzięczna - tłumaczy wysoki urzędnik rządu.
   Nie byłaby to pierwsza sparaliżowana w ten sposób inicjatywa opozycji. Podobnym manewrem zablokowano kilkanaście projektów ustaw, zwłaszcza składanych przez Samoobronę i PSL.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 27-02-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.