informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Lasy sprzedają za tanio
Lasy Państwowe eksportują drewno po cenie niższej, niż uzyskałyby w Polsce - alarmuje izba gospodarcza skupiająca tartaki. Lasy zaprzeczają, ale odbiorcy drewna potwierdzają te informacje.
Właściciele tartaków od połowy ub. r. narzekają na brak drewna. Monopolista na tym rynku - Lasy Państwowe wycina co roku podobną ilość drewna, a już w ubiegłym gwałtownie wzrósł popyt na ten surowiec z powodu wzrostu opłacalności eksportu.
Między innymi z tego powodu duże tartaki mają na ten rok zakontraktowane zbyt małe, jak na ich potrzeby, ilości drewna.
W najgorszej sytuacji są właściciele tartaków na Górnym Śląsku, którym udało się pozyskać z Lasów średnio tylko 50 proc. ilości drewna, jakiej potrzebują - mówi Bogdan Czemko z Polskiej Izby Przemysłu Drzewnego.
Według niego tę sytuację pogarsza fakt, że Lasy Państwowe prowadzą nieopłacalny dla nich eksport drewna za granicę. - Według kontraktu na eksport drewna, jaki zawarły Lasy Państwowe z austriacką firmą Holzbau Maresch GmbH, Lasy dostają np. 7 euro (33,3 zł) za m sześc. drewna sosnowego o średnicy poniżej 12 cm, podczas gdy to samo drewno w Polsce kosztuje 71 zł. Drewno tego samego gatunku o złej jakości i o średnicy 15 - 18 cm kosztuje u nas 115 zł, podczas gdy Austriacy płacą 20 euro (95,2 zł). To nie wszystko - na innych rodzajach drewna sosnowego Lasy tracą również po kilkadziesiąt proc. Różnica w cenie jest jeszcze większa, jeśli wziąć pod uwagę, że Austriacy nie płacą za dowóz do granicy - koszty transportu w wysokości ok. 30 zł za m sześc. ponoszą Lasy, podczas gdy polscy odbiorcy kupują drewno w lesie i ponoszą koszty transportu - wylicza Bogdan Czemko.
- Ciekaw jestem, ile Lasy Państwowe tracą przy tym na reklamacjach, bo zgodziły się, że jeśli drewno nie będzie odpowiadało bardzo surowym warunkom, jakie postawił importer, dostaną tylko po 1 euro za m sześc. - zastanawia się Czemko.
Przedstawiciele Lasów Państwowych nie chcieli komentować sprawy:
- Kontrakt z austriacką firmą jest dla nas opłacalny, ale szczegółów nie podamy, ponieważ są objęte tajemnicą handlową. Ze stwierdzeniami pana Czemki nie będziemy polemizowali, możemy tylko powiedzieć, że jego wyliczenia są nieprawdziwe - powiedział "Rz" Waldemar Tomkiewicz, rzecznik Lasów Państwowych.
W kilku dużych polskich papierniach uzyskaliśmy nieoficjalne potwierdzenie, że ceny, po jakich Lasy sprzedają papierówkę austriackiej firmie, są zdecydowanie niższe od tych, jakie uzyskują w Polsce.
- Surowiec, który Lasy sprzedają po 7 euro, my kupujemy po 70 złotych - powiedział "Rz" przedstawiciel jednej z największych polskich papierni. - To rekordowo niskie ceny - skomentował przedstawiciel innego zakładu.


Źródło: Rzeczpospolita - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 09-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.