informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 63 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nowoczesne Technologie WI-FI (Wireless)

     Nowoczesne biura to te zaopatrzone w komputery i urządzenia peryferyjne komunikujące się bez kabli, umożliwiające szybkie przesyłanie danych, dające mozliwości do maksymalnego wykorzystania wspólnego dla kilku pracowników dostępu do internetu i drukarki oraz umożliwiajće swobone przemieszczanie komputerów i urządzeń.Zapewniają to bezprzewodowe technologie, które pozwalają także na nowego rodzaju oszczędności kosztów.
Technologie WI-FI znajdują coraz szersze grono użytkowników, najczęściej w firmowych sieciach komputerowych.Sieć tą charakteryzuje łatwość konfigurowania i swoboda pracy na urządzeniach" bez kabli".Role pełni tu takze aspekt finansowy, bowiem taka nowoczesna sieć pozwala na znaczne ograniczenie kosztów,dzięki bardziej ekonomicznemu wykorzystaniu wspólnych urządzeń i połączeń, z których korzysta wspólnie kilku pracowników: łącza z Internetem czy drukarki.
     Urządzenia bezprzewodowe zapewniają zaawansowaną, doskonałej jakości obsługę plików dźwiękowych i graficznych, umożliwiają przesyłanie danych i multimediów w całym pomieszczeniu, drogą radiową czyli bez stosowania nośników i połączeń przewodowych.
Jeśli firma potrzebuje skonfigurowania sieci do pracy na kilku stanowiskach i z wykorzystaniem łącza z Internetem - może na przykład wybrać jedno z rozwiązań infrastruktury WLAN.Poniżej przedstwiona jest skrótowa charakterysytka:


Sieć bezprzewodowa WLAN :


     Jednym z rodzajów rozwiązań WI-FI jest sieć WLAN. Konfiguracja ta pozwala urządzeniom komunikować się bezprzewodowo, za pośrednictwem specjalnego adaptera. Zasięg (promień) sieci jest uzależniony od standardu urządzeń i zastosowanej częstotliwości radiowej, może on wynieść od 30 do 300 metrów. Stosowana jest zarówno do komputerów stacjonarnych jak i notebooków, swobodne korzystanie z Internetu z dowolnego miejsca w zasięgu sieci, dowolne przemieszczanie komputerów bez utraty łączności pomiędzy nimi oraz połączenia z Internetem. W porównaniu do tych nowych możliwości i komfortu pracy, koszt adaptera WLAN przedstawia się naprawdę korzystnie: jest to od 100 do 450 zł, w zależności od możliwości i standardu tego urządzenia.Najnowższe oprogramowanie np. Windows XP umożliwia szybką i prostą konfiguracje tego rodzaju sieci, posiada bowiem wbudowana obsługę WLAN i nie trzeba stosować dodatkowych sterowników.Do skonfigurowania stałej sieci radiowej potrzebny jest już punkt dostępowy-niewielkie urządzenie, które z jednej strony będzie podłączone do zasilania z sieci elektrycznej, z drugiej zaś - do jednego z komputerów, który w konstrukcji sieci będzie pełnił rolę pośrednika.Cała sieć moze uzyskać połączenie z internetem za pomoca przełącznika, który połączy punkt dostępowy z modemem.Pozostałe komputery pracujące w sieci muszą posiadać jedynie kartę WLAN - przyłączoną przez złącze USB lub wewnętrzną - przyłączoną do wolnego gniazda PCI na płycie głównej. Jest kilka najważniejszych składników, niezbędnych do stworzenia sieci typu WLAN.


Są nimi:
-routery, spełniającwe funkcje punktu dostępowego i pośrednika jednocześnie.Pozwalają połączyć w sieci większą ilość komputerów.Router w sieci łączy ją z Internetem poprzez modem, a następnie rozdziela dostęp do Internetu na poszczególne komputery i inne urządzenia i kontroluje dostęp do sieci przez poszczególnych jej użytkowników. Większość routerów dostępnych na rynku posiada cztery porty Ethernet, służących do podłączania urządzeń bezprzewodowych oraz jedną lub dwie anteny, przy czym modele z dwoma antenami zapewniają sieci większy zasięg.
-serwery drukarek,umożliwiające zlokalizowanie drukarki w dowolnym miejscu sieci, aby można było wydawać jej polecenia z każdego komputera w sieci. To bardzo wygodne rozwiązanie, w porównaniu z tym, że w połączeniach tradycyjnych wspólna firmowa drukarka (współdzielona na kilka komputerów) jest połączona za pomocą portu USB z jednym komputerem, przy czym musi on być włączony, aby inni użytkownicy mogli z tej drukarki korzystać.
-mosty WI-FI, które służą do włączenia dowolnego urządzenia w sieć bezprzewodową.Urządzenie takie, np. drukarka sieciowa, musi jedynie posiadać port Ethernet. Most jest podłączany do urządzenia kablem, a następnie sam przesyła już dalej, bezprzewodowo, sygnał w zasięgu sieci. Od tej pory nowe urządzenie jest już dostępne dla wszystkich użytkowników sieci. Dla optymalizacji konfiguracji i późniejszej eksploatacji, dobrze byłoby użyć mostu pochodzącego od tego samego producenta, od którego pochodzi zastosowany w tej samej sieci router.


Bluetooth:


Inny rodzaj połączeń bezprzewodowych - technologia Bluetooth - charakteryzuje się wprawdzie mniejszą przepustowością i zasięgiem sieci, ale za to zużywa mniej energii niż np. wspomniany wcześniej WLAN. Bluetooth także umożliwia przesyłanie danych, mutimediów, obsługę grafiki i dźwięków, a prędkość przesyłu w optymalnych warunkach może tu osiągać nawet wartości porównywalne z modemami stosowanymi w komputerach stacjonarnych i tradycyjnych połączeniach przewodowych, tj. do około 700 kB/s. Zasięg Bluetooth to średnio 15 m, ale przy użyciu wzmacniacza może wzrastać nawet do 100 m. Połączenie w technologii Bluetooth nie obciąża znacząco akumulatora urządzenia, które obsługuje, dlatego też dobrze nadaje się do użycia z przenośnymi odtwarzaczami MP3, telefonami komórkowymi, notebookami czy fotograficznymi aparatami cyfrowymi.


Sieci bezprzewodowe z pewnością znajdą wkrótce szersze zastosowanie, zarówno w biznesie, jak i w gospodarstwach domowych. Więcej informacji na temat nowoczesnych technologi WI-FI w "Gazecie".Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: maggi

Data dodania: 09-02-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.