informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mniej niż 4 złote za euro.

     Wczoraj kurs euro spadł ponizej 4 złotych.Przyczyniła się do tego sytuacja na rynku światowym.W Polsce staniał także dolar,można go było kupić za 3,07zł-2grosze mniej niż dzień wcześniej.
     Złoty zyskał więcej względem euro niż wobec dolara.Spowodowane było to środową podwyżką stóp przez amerykański Fed oraz oczekiwaniem inwestorów na dane z rynku pracy w USA.Na rynkach światowych za euro płacono wczoraj 1,297 dolara w porównaniu z 1,303 USD dzień wcześniej.Według analiz ekspertów, nic nie wskazuje żeby złoty tak jak waluty naszych sąsiadów np.korona czeska i słowacka, węgierki forint,mimo silnego umocniania miał w najbliższym czasie starcić na wartości.Polska waluta w ostatnich dniach zainteresowała zagranicznych inwestorów.Mimo wszystko tak silne umocnienie złotego może potrwać jeszcze kilka dni,a następnie znowu powinno kosztować powyżej 4zł.
    Większośc ekonomistów uważa,że bariera trudną do pokonania będzie poziom 3,92-3,96 zł za euro. Część banków zagranicznych uważa jednak, że wspólna waluta może stanieć nawet do 3,85 zł.Rosnący deficyt handlowy i budżetowy w USA mogą sprawić, że dolar w najliższych miesiącach znowu zacznie tracić na wartości.
    Umocnianie się naszej waluty wywołuje szereg dyskusji na temat wpływu na naszą gospodarkę. Umacniający się kurs złotego może zagrozić wzrostowi gospodarczemu w 2005 roku. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej powinna zastanowić się nad konsekwencjami tej sytuacji - mówił wczoraj Agencji Reutera wicepremier Jerzy Hausner.Według ministra trzeba jeszcze poczekać na dane styczniowe i lutowe.Przy Tak dużye umocnienie złotego może zagrozic dynamice eksportu polskich przedsiębiorstw.Małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w stanie zabezpieczać sie przed ryzykiem kursowym.Jak podaje rzeczposoplita, w ostatnim raporcie NBP wykazano,że granica opłacalności eksportu dla większości polskich firm wynosi 4,15 zł za euro.Wcześniej było to 4,2 zł.
    Rada Polityki Pieniężnej może powstrzymać, choć na jakiś czas umacnianie się złotego, na co liczą analitycy i przedsiębiorcy.W najbliższy poniedziałek odbędzie się, przełożone z tego tygodnia, spotkanie przedstawicieli banku centralnego, RPP oraz rządu. Oficjalnie ma być ono poświęcone przede wszystkim wejściu Polski do strefy euro. Według wicepremiera Hausnera Rada Polityki Piniężnej powienna zmienić nastawienie w polityce pieniężnej z restrykcyjnego na neutralne.Mogłoby to zwiększyć jeszcze bardziej oczekiwania na obniżki stóp procentowych, a tym samym ograniczyć tempo napływu zagranicznego kapitału portfelowego, inwestowanego przede wszystkim w polskie obligacje.


 Źródło: Rzeczpospolita - Gazeta ogólnopolska
Dodał: maggi

Data dodania: 04-02-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.