informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 69 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dyrektywa patentowa - jeszcze wszystko możliwe...

    Dyrektywa patentowa to jeden z najbardziej kontrowersyjnych aktów prawnych w Unii Europejskiej. Eksperci obawiają się, że jej obecna postać może umożliwić patentowanie algorytmów, czyli elementów programów komputerowych powiązanych z działaniem komputera. Nawet tych najprostszych, takich jak kliknięcie myszką.Będą na tym tracić małe firmy, których nie stać na kosztowne procedury patentowe.
    


                                                         *


    Polski rząd wycofał się z blokowania tej dyrektywy Uni Europejskiej, o decyzji polskich polityków poinformował w środę po południu komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Irlandczyk Charlie McCreevy.Potwierdził to Lucien Michels, rzecznik misji Luksemburga, który przewodzi obecnie pracom UE. Projekt zostanie praktycznie przyjęty bez podważania, a około 17 lutego być może zajmie się nim już Rada Ministrów Finansów.W ten sposób dyrektywa blokowana dotąd przez Polskę zostanie zatwierdzona w pierwszym czytaniu. Jej odrzucenie lub zmiana w drugim czytaniu - przez rządy UE lub Parlament Europejski - stanie się o wiele trudniejsze.
    


                                                         *


    Problemy z dyrektywą rozpoczęły się w maju zeszłego roku, gdy głosowano nad nią po raz pierwszy na forum unijnej Rady. Wiele państw, w tym Polska, miało wątpliwości. Ostatecznie podczas głosowania Polska wstrzymała się od głosu, co zostało zinterpretowane jako "brak sprzeciwu".Protesty polskich informatyków zmobilizowały rząd polski do próby zablokowania dyrektywy.W grudniu ub.r. Holendrzy chcieli formalnie potwierdzić głosowanie z maja,jednak polski minister poprosił o odroczenie decyzji. Tak też się stało, bo bez polskich głosów w Radzie nie ma tzw. większości kwalifikowanej do przyjęcia nowego prawa UE. Polacy spróbowali raz jeszcze w styczniu tego roku, jednak bezskutecznie.Decyzja polskiego rządu była wywołana zarówno obawą przed katastrofalnymi skutkami w innych ważnych dla nas dziedzinach, jak i naciskami koncernów informatycznych, opowiadających się za jak najszybszym przyjęciem dyrektywy.Przykładowo najpotężniejsze europejskie firmy elektroniczne m.in. Siemens przekazały premierowi Markowi Belce list, domagając się ochrony ich interesów.
                                                        


                                                        *  


    Rząd zapowiada, że na forum Rady złoży do przyjętej w pierwszym czytaniu dyrektywy specjalny list z polskimi postulatami. Podczas drugiego czytania będziemy się domagali takich zmian w tekście dyrektywy, by jak najmniej ucierpiały małe i średnie firmy komputerowe. Jednak to może się okazać trudne.Ostatnia szansa to Parlament europejski, który może cofnąć proces legislacyjny, kierujący dyrektywę do pierwszego czytania.Z taką inicjatywą wystąpiło kilkudziesięciu eurodeputowanych, w tym wielu polskich. Dotąd ich wysiłki spełzały na niczym. Jednak w środę wreszcie przyszedł sukces - jak podaje "Gazeta", członkowie komisji ds. prawnych Parlamentu zgodzili się, żeby dyrektywa wróciła do pierwszego czytania. Teraz komisja prześle do przewodniczącego Parlamentu oficjalne pismo, w którym zażąda pierwszego czytania dla dyrektyw. W najbliższych dniach dowiemy się jaki będzie finał obrony rynku informatycznego przd dyrektywą patentową.Jeżeli Rada pierwsza ogłosi na forum plenarnym Parlamentu, że decyzja została podjęta - to wygrywa. Jeśli jednak to komisja pierwsza ogłosi decyzję - powinno nastąpić pierwsze czytanie.Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: maggi

Data dodania: 03-02-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.