informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 62 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Litr benzyny za dolara
Ceny paliw rosną niemal z dnia na dzień i taka sytuacja trwa od miesiąca. Wszystko z powodu drogiej ropy i drożejących paliw na zagranicznych giełdach. W ślad za tym rafinerie i właściciele stacji skrupulatnie podwyższają ceny. Wiele wskazuje na to, że ropa, a więc i paliwa będą nadal drożały.
Paliwa drożeją na całym świecie i ostatnie podwyżki w Polsce nie mają żadnego związku z wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej.
Ekonomiści natomiast ostrzegają, że tak wysokie ceny muszą wpłynąć na stan gospodarki. Wczoraj ropa była najdroższa od 13 lat, czyli od ataku Iraku na Kuwejt. Na giełdach amerykańskich cena baryłki zbliżyła się do 40 USD. Zdaniem analityków może stać się to dosłownie w każdej chwili.
Wiceminister gospodarki Jacek Piechota zapowiedział wczoraj, że zgodzi się na uruchomienie rezerw paliwa PKN Orlen, aby ustabilizować rosnące ceny benzyny. - To powinno na pewno zapobiec dalszemu wzrostowi cen, ale czy spowoduje obniżki dzisiaj, to zależy od sytuacji rynkowej - mówił wczoraj w Radiu RMF.
Ze względu na tajemnicę handlową nie zdradził, jak duże rezerwy zostaną uruchomione. Nie powiedział też, kiedy dokładnie rezerwy zostaną uruchomione, ale przyznał, że jest to raczej kwestia godzin niż dni. Zdaniem Piechoty, dalszy wzrost cen ropy spowodowałby spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce. - Gdyby ceny ropy miały być na takim szczytowym poziomie, to groziłoby nam spowolnienie wzrostu gospodarczego gdzieś o 0,5 - 0,6 proc. PKB - twierdził Piechota.
Z danych łódzkiego Biura Reflex, które monitoruje krajowy rynek paliwowy, wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny detaliczne najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej wzrosły o 20 groszy na litrze, a oleju napędowego o 13 groszy (średnio w kraju). W efekcie za litr trzeba zapłacić w niektórych regionach kraju nawet równowartość jednego dolara, czyli ponad 3,90 zł. Dokładnie tyle wynosi średnia cena na stacjach działających pod szyldem PKN Orlen, a na niektórych stacjach w Poznaniu cena sięga nawet 3,99 zł. Tradycyjnie jeszcze droższa jest benzyna 98-oktanowa - w rejonie Wrocławia kosztuje nawet 4,12 zł za litr, a średnio w kraju - 4,02 zł.
Wzrosty cen detalicznych odzwierciedlają podwyżki, jakie miały miejsce u producentów. Jeszcze miesiąc temu w PKN Orlen (największy producent w kraju) i Grupie Lotos za benzynę euro 95 trzeba było zapłacić 2775 - 2779 zł (za 1000 m sześc.), teraz o prawie 200 zł więcej. W wypadku oleju napędowego ceny wzrosły o ok. 120 zł do 2,4 tys. zł.


Źródło: Rzeczpospolita - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 09-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.