informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak urzędnicy torpedują unijne dotacje
   Okazuje się, że to od decyzji urzędników, a nie ekspertów, zależą losy unijnych dotacji. Nawet wtedy, gdy urzędnicy popełniają poważne pomyłki w ocenie rozpatrywanych wniosków.
   Gazeta" od miesięcy opisuje problemy przy podziale unijnych pieniędzy w województwach. Okazuje się, że do poważnych konfliktów dochodzi także w funduszach, o których decydują ministerialni urzędnicy.
   Tak jest choćby w funduszu Equal (po angielsku oznacza to "równy"). To program skierowany głównie do organizacji pozarządowych. Jego budżet to 134 mln euro, czyli po obecnym kursie około 550 mln zł. Cel: walka z dyskryminacją i nierównością na rynku pracy. Equal ma też promować zatrudnienie kobiet, osób niepełnosprawnych, starszych czy mieszkańców wsi.
   Fundusz jest zarządzany przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Projekty są jednak wybierane tak jak w innych programach unijnych - przy pomocy niezależnych ekspertów. Przyznawali oni projektom określoną ilość punktów. Było z czego wybierać: nadesłano aż 752 wnioski.
   W jednej z części Equala ponad 140 mln zł miało pójść m.in. na zastosowanie nowych technologii informatycznych na rynku pracy. W tej części projekty złożyło blisko 90 instytucji. Wśród nich wrocławska Akademia Ekonomiczna, która za blisko 11,5 mln zł chciała zrealizować projekt "Laboratorium gospodarcze dla małych i średnich firm". Partnerami Akademii były m.in. Związek Pracodawców "Polska Miedź" oraz Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej.
   W ramach projektu miał powstać portal internetowy, baza danych i sieć punktów, w których prowadzono by szkolenia informatyczne dla pracowników małych i średnich firm - zwłaszcza kobiet i osób powyżej 40. roku życia.
   Projekt bardzo spodobał się ekspertom. Przyznali mu aż 86 pkt. (na 100 możliwych) i ósme miejsce w rankingu. Jednak, jak się okazało, ich dobra ocena nic nie znaczyła.
   O wyborze projektów zadecydował Komitet Monitorujący, w którym zasiedli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, urzędów pracy, związków zawodowych i niektórych organizacji pozarządowych. Pierwsze posiedzenie Komitetu odbyło się w połowie listopada.
   Przedstawiciel resortu zaproponował, by wniosek Akademii odrzucić, bo: •  są w nim koszty nadające się do refundacji; •  można go zrealizować za pomocą dotacji z innego unijnego programu. W konsekwencji wrocławski projekt w ogóle nie został poddany pod głosowanie.
   Tyle tylko, że urzędnicy ministerstwa się pomylili. W projekcie wszystko było prawidłowe. - Wycofaliśmy się z tego zarzutu - przyznaje dyr. Piotr Stronkowski z Departamentu Zarządzania EFS w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. To dlaczego w ogóle go postawili? Stronkowski tłumaczy: wniosek mógł być niejasny. Jednak eksperci w tę pułapkę jakoś nie wpadli.
   Akademia, która dziś mówi o fabrykowaniu zarzutów, natychmiast się odwołała. Ale na kolejnym posiedzeniu Komitetu jej wniosek znów przepadł. Przedstawiciele ministerstwa tym razem podkreślali, że wniosek jest za mało spójny z celami funduszu Equal.
   Jednocześnie podczas procedury odwoławczej Komitet przyjął do realizacji projekty, które dostały po 65, 69 albo 70 punktów od ekspertów. Czyli o kilkanaście mniej niż storpedowany projekt wrocławski.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 05-01-2005

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.