informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

NIK krytykuje zasady wynagradzania urzędników skarbowych
Izba postuluje likwidację tzw. środka specjalnego, z którego pieniądze idą na premie dla pracowników
Najwyższa Izba Kontroli kontrolowała jak pracownicy urzędów skarbowych uzyskiwali w latach 2001-03 pieniądze na tzw. środek specjalny. Zasada jest prosta - 20 proc. odzyskanych przez fiskusa pieniędzy idzie później na premie oraz na "poprawę fukcjonowania organów skarbowych".
Inspektorzy Izby nie zostawili na tym systemie suchej nitki. - W kontrolowanym okresie urzędy skarbowe odpisały 3,5 mld zł na środki specjalne, z czego 2,8 mld zł stanowiły premie - mówił wiceprezes NIK Zbigniew Wesołowski. Ale najgorsze było to, że na środek specjalny trafiały pieniądze, które wcale nie powinny doń trafić. Zdaniem NIK urzędnicy mają "nadmierną skłonność do przypisywania sobie zasług" w wyegzekowaniu należności. Ułatwiały to także nieprecezyjne kryteria zarządzenia ministra finansów z marca 2001 r.
Nagminnie np. urzędy skarbowe odpisywały sobie na środek specjalny pieniądze z upomnień, które podatnicy uregulowali zanim jeszcze upomnienia do nich doszły. Zdarzały się też przypadki, że urzędy skarbowe na środki specjalne odliczały 20 proc. z pieniędzy wpłaconych przez podatnika, który sam dokonał korekty deklaracji.
W dodatku wbrew intencjom resortu finansów premie nie były przyznawane urzędnikom, którzy przyczynili się do wygzekwowania należności lecz były dodatkiem do wynagrodzeń dla wszystkich.
Od 2004 r. zasady premiowania urzędników nieco się zmieniły. Zamiast 20 . do środka specjalnego będzie trafiać tylko 8 proc. Minister finansów określił też, że na premie będzie trafiać 60 proc. środka specjalnego, a na poprawę fukcjonowania 40 proc.
Ale zmiana zasad nie zadowoliła NIK. Zdaniem Izby środki specjalne ministra finansów trzeba całkowicie zlikwidować. NIK zdaje sobie jednak sprawę, że szanse na to są niewielkie - w konkluzji raportu znalazło się sformułowanie, że resort finansów nie ma woli radykalnej zmiany tej materii.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 07-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.