informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 50 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

UE: Jak wydłużać 48 godzin pracy
   Po wtorkowych rozmowach już tylko krok dzieli państwa Unii Europejskiej od kompromisu w sprawie nowej dyrektywy o czasie pracy.
   Nowa unijna dyrektywa ma określić, w jakich sytuacjach osoba zatrudniona mogłaby pracować dłużej niż 48 godz. tygodniowo. Część państw godzi się na pomysł - zaproponowany przez Komisję Europejską - by takie wyłączenie następowało na skutek porozumienia wynegocjowanego przez reprezentację pracowniczą (np. związek) oraz pracodawcę. Z kolei Wielka Brytania i Polska wolałyby, żeby na takie wyłączenie pracownik mógł się zgodzić samodzielnie.
   Komisja Europejska chciała przekonać Brytyjczyków do swojego pomysłu, zapisując w dyrektywie, że faktyczny czas przepracowany w tygodniu byłby liczony w skali całego roku. To ułatwiłoby życie np. właścicielom punktów usługowych żyjących z turystyki sezonowej (dłuższa praca w sezonie, krótsza poza nim). Ale takie rozwiązanie Londynowi nie wystarcza. I dlatego obradującym we wtorek w Brukseli ministrom pracy nie udało się dojść do kompromisu w sprawie "wyłączeń".
   Porozumienie udało się osiągnąć w innym, równie ważnym elemencie nowej dyrektywy: sposobie przeliczania "dyżurów" (np. lekarskich) na faktyczny czas pracy. Najprawdopodobniej państwa będą same decydować, w jaki sposób to liczyć. Przykładowo, w Polsce będzie to można uregulować ustawowo. W innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, już teraz istnieje system pozwalający dokładnie policzyć, jaką część "dyżuru" lekarz faktycznie przepracował, a jaką wykorzystał na odpoczynek.
   - Jest postęp, ale pełnej zgody jeszcze nie ma - stwierdził holenderski minister pracy Aart Jan De Geus. Holendrzy (którzy sprawują obecnie prezydencję w Unii) postanowili, że Rada Ministrów UE dopóty nie będzie głosować nad projektem dyrektywy, dopóki nie zostaną uzgodnione wszystkie jej części.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 12-12-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.