informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 63 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak stracić pół miliona euro z Unii Europejskiej
W przetargu na szkolenie doradców rolnych wygrała pośrednio osoba związana z Ministerstwem Rolnictwa. W efekcie Komisja Europejska zablokowała dotację.
Około 15 lutego komisja przetargowa Fundacji "Fundusz Współpracy" miała ogłosić wyniki wielkiego przetargu na projekt - wart aż 750 tys. euro - szkolenia doradców rolnych. Szkolenia, dodajmy, bardzo polskiej wsi potrzebnego: w trakcie dziesięciomiesięcznych kursów 1250 doradców (z całej Polski) miało nauczyć się m.in. lepszego zarządzania unijnymi pieniędzmi i "pilotowania" projektów unijnych dla rolników. Unia Europejska chciała te szkolenia wesprzeć hojną ręką - okrągłe pół miliona euro z funduszu PHARE. Reszta (250 tys. euro) miała pochodzić z polskich środków. Jednak przetarg został unieważniony, a pół miliona euro (po obecnym kursie ponad 2 mln złotych!) - już dla nas zarezerwowanych w Brukseli - ostatecznie nie opuściło konta Komisji Europejskiej. - Zainteresujcie się, dlaczego tak się stało. Wystarczy poszukać w internecie. Przetarg unieważniono, bo wygrała go firma związana z ministerialnymi agendami i urzędnikami.
Przetarg (projekt o numerze PHARE PL0104.02.01) wygrała spółka Ekspert-SITR. Wystarczyło uruchomić wyszukiwarkę internetową, by się dowiedzieć, że jest to firma konsultingowa założona w 1992 r. na bazie koszalińskiego Okręgowego Ośrodka Rzeczoznawstwa i Doradztwa Rolniczego. Jedynym udziałowcem spółki - zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego - jest koszaliński oddział Naukowego Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Rolnictwa. A kto jest prezesem całego stowarzyszenia? Informowała o tym strona internetowa SITR - obecny minister rolnictwa Wojciech Olejniczak wybrany na prezesa SITR 16 czerwca 2003 r., gdy był jeszcze wiceministrem. Wiceprezesem SITR jest zaś Janusz Turski - przy okazji również szef Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Brwinowie (CDR). Czyli tej instytucji, która miała być... beneficjentem szkolenia finansowanego z PHARE - a to oznacza, że to w niej miały się odbyć szkolenia.
I to zadecydowało, że przetarg zakończył się dla Polski blamażem. Jak wynika z naszych informacji, jedna z firm, która przetarg przegrała, skierowała "zapytanie" (dyplomatyczna nazwa donosu) do Komisji Europejskiej. Wskazała na wyraźny konflikt interesów, bo CDR ustalało warunki dla firm startujących w przetargu i miało dwie osoby w komisji przetargowej. - Całej sprawie przyjrzeliśmy się dokładnie, oparliśmy się nawet na oświadczeniach osoby bezpośrednio zainteresowanej [Janusza Turskiego - red.]. To był ewidentny konflikt interesów - mówi "Gazecie" John O'Rourke, radca Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. - Około 13 lutego wysłaliśmy pismo do Jednostki Finansująco-Kontraktującej [instytucja prowadząca przetarg, z którą Komisja Europejska się kontaktuje, w tym wypadku Fundacja "Fundusz Współpracy" - red.]. Napisaliśmy w nim, że nie zgadzamy się z wynikiem przetargu z powyższych przyczyn. I nasza negatywna opinia nie została zakwestionowana.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 07-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.