informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Banki boją się kredytować deweloperów
   Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny już drugi rok z rzędu zebrał najwięcej pochwał od budujących mieszkania firm deweloperskich. Jednak jego pozycja jest zagrożona, bo bankiem, który oferuje w tej chwili najlepsze warunki kredytowe, jest PKO BP.
   Potwierdziło się to, co napisaliśmy w naszym środowym dodatku „Nieruchomości i Dom”. W rankingu banków ogłoszonym w czwartek przez Polski Związek Firm Deweloperskich wygrał Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny. Uzyskał najwyższą notę w czterech z sześciu kategorii: •  szybkość podejmowania decyzji, •  zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami, •  stosowanie procedur uwzględniających specyfikę branży oraz •  zindywidualizowana ocena wniosku. Jednak równocześnie Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny w ocenie deweloperów oferuje najmniej korzystne warunki umowy kredytowej.
   To powinno być dla tego banku ostrzeżeniem, bo przed rokiem były one najlepiej oceniane przez przedsiębiorców. Z danych PZFD widać, że na głównych pretendentów do pozycji lidera na rynku kredytów dla inwestorów instytucjonalnych wyrosły PKO BP oraz Pekao SA. Ten drugi bank przeszedł istną metamorfozę pod rządami prezesa Jana Krzysztofa Bieleckiego. Efekt to awans Pekao SA w rankingu z ostatniej na trzecią pozycję.
   Nad warunkami umowy kredytowej bank ten będzie jeszcze musiał popracować (6. lokata). Tymczasem liderem w tej - zdaniem deweloperów najbardziej prestiżowej - kategorii został PKO BP (przed rokiem 5. miejsce). Jego słabością jest jednak mała elastyczność oraz długi czas podejmowania decyzji kredytowej (powyżej dwóch miesięcy).
   Dla większości firm to właśnie warunki umowy kredytowej są najważniejszym kryterium decydującym o wyborze banku. Wiceprezes PZFD Jacek Bielecki tłumaczył, że przedsiębiorcy skarżą się, że banki nie chcą z nimi rozmawiać, jeśli nie zaangażują w przedsięwzięcie 30-35 proc. własnych pieniędzy. Banki często żądają też wykazania się tzw. przedsprzedażą mieszkań. Zdaniem Bieleckiego deweloperzy nie powinni ich sprzedawać, dopóki inwestycja nie została dopięta finansowo.
   Ale dyrektor biura związku Andrzej Halicki podkreśla, że od kilku miesięcy stosunek banków do deweloperów wyraźnie się poprawia. Jest więc szansa, że powstawać będzie więcej mieszkań.
   Do tej pory banki kredytowały głównie klientów deweloperów, o czym świadczą dane Związku Banków Polskich. W pierwszym półroczu banki udzieliły klientom indywidualnym przeszło 71 tys. tego typu kredytów o łącznej wartości przeszło 6,7 mld zł. W tym samym okresie spółdzielnie i firmy deweloperskie, dostali 154 kredyty o wartości ledwie przekraczjącej pół miliarda złotych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-12-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.