informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 58 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dopłacamy do firm na potęgę
   Grubo ponad 26 mld zł publicznych pieniędzy trafiło do firm w zeszłym roku. To historyczny rekord polskiej gospodarki, na unijną skalę.
   We wtorek rząd ma przyjąć raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na temat wykorzystania pomocy publicznej w Polsce w 2003 r. Potwierdziły się wcześniejsze informacje "Gazety": wielkość wsparcia na pewno przekroczy 26 mld zł. I to prawdopodobnie o setki milionów.
   W nierentowne firmy - głównie kopalnie, stocznie i huty - wpompowano w Polsce około 3,5 proc. PKB! Dla porównania: pomoc publiczna na Litwie, Łotwie i w Estonii nie przekroczyła 0,3 proc. PKB. Licząc po obecnym kursie, 6,7 mld euro to więcej, niż pomoc publiczna udzielona we Włoszech! W UE, więcej od Polski dały tylko Niemcy (13,3 mld euro) oraz Francja (9,7 mld euro).
   Co gorsza, z dziesiątek miliardów złotych pomocy publicznej, ułamki - nie więcej niż 300 mln zł - poszły na badania naukowe i nowoczesne technologie... To jeden z najgorszych wyników w UE.
   Komisja Europejska, która od do 1 maja decyduje o legalności (bądź nie) pomocy publicznej, jest zaniepokojona. W ubiegłym tygodniu unijni urzędnicy opublikowali raport, z którego wynika, że "nowi" w Unii znacznie intensywniej dotują nierentowne firmy (1,42 proc. PKB), niż "stare" państwa członkowskie (0,4 proc.). Aż 86 proc. całego pomocy publicznej udzielonej przez nowych członków Unii pochodzi z trzech państw: Polski, Czech i Węgier.
   W 2003 r. Komisja mogła jeszcze zrobić niewiele, żeby powstrzymać potoki publicznego grosza, lejące się do polskiej gospodarki. Na pewno jednak nie pozwoli, żeby ten rekordowy wynik powtórzył się w kolejnych latach.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 24-11-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.