informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 67 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ropa nadal rekordowo droga
Ropa na giełdzie paliw w Londynie w piątek nadal drożeje. Osoby pośredniczący w handlu (traderzy) i firmy spekulujące kontraktami starają się podbić cenę ropy w USA do 40 dolarów za baryłkę.
Analitycy oceniają, że jeśli dojdzie do przebicia poziomu 40 dolarów za baryłkę, to na światowych giełdach nakręci się spirala dalszych zakupów ropy. - Traderzy czekają na 40 dolarów za baryłkę. Parę razy próbowali osiągnąć ten poziom, ale za każdym razem było więcej transakcji sprzedaży - powiedział Keith Pascall, broker GNI/Man Financial w Londynie. Sytuacja z benzyną w USA i obawy o ataki terrorystyczne na instalacje naftowe na Bliskim Wschodzie powodują, że popyt na surowiec nie słabnie. Spadek mógłby spowodować OPEC, gdyby zadeklarował, że będzie dostarczał na rynek więcej ropy, albo amerykański rząd-gdyby zgodził się uwolnić część swoich rezerw strategicznych. Tymczasem baryłka ropy Brent z Morza Północnego w dostawach na czerwiec ponownie zdrożała w piątek na giełdzie w Londynie do 37 dolarów, po czwartkowym chwilowym przełamaniu tego poziomu, po raz pierwszy od października 1990 roku. Przed godz. 11 ropę w Londynie w piątek wyceniano na 36,94 dolara za baryłkę. W tym czasie baryłka WTI na giełdzie Nymex w Nowym Jorku zdrożała o 43 centy do 39,80 dolara. W czwartek ropa w Nowym Jorku doszła do poziomu 39,97 dolara.
Tymczasem w czwartek wiceminister gospodarki Jacek Piechota zapowiedział, że zgodzi się na uruchomienie rezerw paliwa PKN Orlen, aby ustabilizować rosnące ceny benzyny. Ze względu na tajemnicę handlową nie zdradził, jak duże rezerwy zostaną uruchomione. Nie powiedział też, kiedy dokładnie to nastąpi, ale przyznał, że jest to raczej kwestia godzin niż dni.
Jednocześnie PKN Orlen poinformował, że podnosi od piątku hurtowe ceny benzyny o 53-64 zł na tysiąc litrów. Ceny oleju napędowego nie ulegną zmianie. W sprzedaży hurtowej najwięcej, bo o 64 zł na tysiąc litrów, zdrożeje benzyna bezołowiowa Super Plus 98, natomiast cena benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 oraz Uniwersalnej U95 i U95A wzrośnie o 53 zł na tysiąc litrów.
Decyzja PKN Orlen oznacza, iż w sprzedaży detalicznej w sieci stacji paliw tej spółki benzyna może zdrożeć o ok. 5-6 gr na litrze w zależności od gatunku. Ostateczną decyzję o wielkości terminie korekty cen podejmą właściciele stacji paliwowych.
Podobną decyzję podjęła Grupa Lotos, która podnosi od soboty ceny benzyny o 60 zł za 1 tys. litrów, co oznacza wzrost cen detalicznych o ok. 6 groszy.

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 07-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.