informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wokół podwyżki składek ZUS od przedsiębiorców
   Sensacja! Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. ustaw z planu Hausnera odrzuciła wszystkie poprawki łagodzące rządową propozycję podwyżki składek na ZUS od przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak wcale, że rządowe propozycje zyskają poparcie Sejmu.
   - Będzie rządowa wersja - zacierał ręce po głosowaniu minister polityki społecznej Krzysztof Pater.
   - Na miejscu Krzysia bym się tak nie cieszyła. Jeśli SLD nie poprze naszej propozycji złagodzenia podwyżki składek, będziemy przeciwko nowelizacji. A wtedy trafi ona do kosza - stwierdziła jednak Jolanta Banach z SdPl.
   Od wielu tygodni komisja pracuje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Rząd chce, żeby więksi przedsiębiorcy płacili na ZUS więcej niż mali (dziś wszyscy płacą tyle samo). Zaproponował więc podwyżkę składek dla przedsiębiorców z dochodami przekraczającymi 2200 zł miesięcznie. Podwyżka miałaby dotknąć jednej trzeciej przedsiębiorców, część z nich z miałaby płacić składki wyższe niż dziś nawet o 200 proc., czyli o blisko 1000 zł miesięcznie.
   Dwa tygodnie temu w czasie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie posłowie zgłosili doń poprawki. I to poważne. SLD, SdPl, UP i Janusz Lisak z PLD zaproponowali własne warianty złagodzenia (w stosunku do wersji rządowej) podwyżki składek.
   W środę komisja oceniała te warianty. Głosowania poprzedziła dyskusja, w której każdy z wnioskodawców zachwalał swój wariant podwyżki. Przez dłuższy czas posłowie przerzucali się liczbami. - Nasz wariant oznacza, że przedsiębiorcy zapłacą o tyle więcej niż dziś, ale o tyle mniej od tego, co proponuje rząd - mówili jedni. - A przy naszym to będzie o tyle mniej i o tyle więcej - mówili inni. W końcu głos dostał Włodzimierz Czechowski z Samoobrony. Zerwał się na równe nogi i wzburzonym głosem zaprezentował posłom tabelę z wyliczeniami skutków poszczególnych wariantów podwyżki składek dla różnych grup przedsiębiorców. - Panie pośle, do mikrofonu - prosili go pracownicy Sejmu obsługujący posiedzenie komisji. Poseł usiadł i zaproponował, by komisja nie podejmowała jeszcze żadnych decyzji, lecz by "odbić jego tabelę" i jeszcze nad nią podyskutować. - Muszę pana rozczarować - uciął to wystąpienie przewodniczący komisji Wiesław Kaczmarek (niezrzeszony). - Doszliśmy do takiego etapu, że ile byśmy na ten temat dyskutowali, to i tak niektórzy będą protestowali, że czasu jest za mało - stwierdził.
   Pierwszy pod młotek poszedł wariant SdPl - przepadł. Dalej UP - przepadł. Wariant SLD - to samo. I wreszcie wariant posła Lisaka. - Kto za - pyta Kaczmarek. Nikt nie podnosi ręki. Nawet poseł Lisak. Śmiech na sali. Wreszcie jakiś poseł się lituje i podnosi rękę. Ale wariant Lisaka i tak przepada.
   - No to mamy ciekawą sytuację - kręci głową przewodniczący Kaczmarek.
Teraz, w piątek, nad poprawkami będzie jeszcze głosował cały Sejm. To on podejmie ostateczne decyzje. Jeśli tak jak komisja opowie się przeciwko wszystkim poprawkom, bo SdPl nie dogada się z SLD, może przejść rządowa wersja podwyżki. No, chyba że poparcie Sejmu zyska wniosek mniejszości zgłoszony przez PO o odrzucenie całego projektu nowelizacji ustawy.
   - To bardzo prawdopodobne. Jeśli opozycja, tak jak zapowiada, będzie przeciw podwyżce, a SLD się z nami nie dogada, wniosek PO będzie miał duże szanse. A rząd będzie musiał gdzieś indziej poszukać dodatkowego 1,5 mld zł, które chciał ściągnąć od przedsiębiorców - twierdzi Jolanta Banach.
   - Wiele zależy od frekwencji. Bardzo zabiegam o to, by w opozycji była jak najwyższa. I mam nadzieję, że nie powtórzy się już sytuacja z pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy w Sejmie, gdy do jego odrzucenia zabrakło nam jednego głosu - mówi Zbigniew Chlebowski.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-11-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.