informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Podatki na 2005 r. przesądzone
   Cztery zamiast trzech stawek, ciągle zamrożona skala podatkowa, nowa ulga - to najważniejsze wieści w sprawie przyszłorocznych podatków.
   Sejm głosował w czwartek nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT) na 2005 r. Po tych głosowaniach wiemy już niemal na pewno, jakie podatki zapłacimy w przyszłym roku. Bo choć zmiany przepisów przygotowane przez parlament mógłby jeszcze zablokować prezydent, to jego współpracownicy mówią wprost, że nie wchodzi to w rachubę.
   Co zatem czeka podatników? Najgłośniejsza zmiana przepisów to oczywiście wprowadzenie 50-proc. stawki podatkowej dla "bogaczy". Rząd wyliczył, że nowa stawka może objąć 4 tys. podatników i że dzięki temu do budżetu może wpłynąć dodatkowo 240 mln zł.
   Może - ale jak przyznaje rząd, raczej nie wpłynie. Podatnicy zagrożeni wyższym podatkiem zaczną szukać sposobów na jego uniknięcie i albo podejmą działalność gospodarczą opodatkowaną liniową stawką 19-proc., albo przeniosą swoją działalność za granicę. Według szacunków rządu wystarczy, że 800 "bogaczy" przerzuci się na 19-proc. podatek dla działalności gospodarczej i budżet nic nie zarobi na podwyżce stawki. Jeśli na 19-proc. podatek przejdzie większa grupa bogaczy, budżet zamiast zyskać, straci.
   Tak czy inaczej w przyszłym roku, po raz pierwszy w historii polskich podatków, będzie obowiązywać skala podatkowa z czterema stawkami: 19, 30, 40 i 50 proc. Będą trzy progi podatkowe w miejsce dotychczasowych dwóch. Progi pierwszy (37024 zł dochodu) i drugi (74048 zł) nie zmieniły się od 2001 r. Nowością jest trzeci próg - 600 tys. zł, po którego przekroczeniu podatnik wpada pod stawkę 50 proc. Kwota dochodów wolnych od podatku tak jak teraz będzie wynosić 2790 zł.
   Małżonkowie, a także rodzice samotnie wychowujący dzieci będą dalej mogli korzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów. Mało tego, prawo do takiego rozliczenia dostanie osoba, której małżonek umrze przed złożeniem PIT.
   Nadal będą obowiązywały ulgi: remontowa (jeśli nic się nie zmieni - ostatni rok), odsetkowa oraz rehabilitacyjne.
   Nowością będzie ulga za wydatki na dostęp do internetu. Dzięki niej można będzie odliczyć od dochodu do 760 zł rocznie, z tym że wydatki trzeba będzie udokumentować fakturami VAT. Wzrośnie limit ulgi za darowizny - z tegorocznych 350 zł do 6 proc. rocznego dochodu darczyńcy. Podatnik będzie mógł też nadal przekazać 1 proc. swojego rocznego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
   Jeśli chodzi o firmy, to utrzymana została możliwość wyboru opodatkowania, np. według skali podatkowej albo liniowej stawki 19-proc.
   Parlament próbuje zmusić pracodawców do wypłacania pensji i uiszczania składek z pracowników. Firmy, zarówno te rozliczające się z fiskusem za pomocą PIT, jak i te płacące CIT, stracą prawo do wliczania w koszty: •  niewypłaconych pracownikom wynagrodzeń; •  niewpłaconych za pracowników składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.
   Zapis o składkach zaproponował Senat. W czwartkowych głosowaniach Sejm odrzucił jednak wiele innych poprawek senackich. Przepadły te zwalniające od podatku wszystkie alimenty (zwolnione będą tylko, tak jak teraz, alimenty na dzieci) oraz bony towarowe i żywnościowe dla pracowników.
   Przeszła natomiast poprawka zwalniająca od podatku wypłacane z pieniędzy UE renty strukturalne dla rolników. Sejm poparł też poprawkę naprawiającą ujawniony przez "Gazetę" błąd posłów, bez czego nie można by było m.in. pobierać w ciągu roku 50-proc. zaliczek na podatek.
   Teraz podatki czekają na podpis prezydenta. Muszą być opublikowane w Dzienniku Ustaw przed końcem listopada.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-11-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.