informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Fatalne skutki podwyżki VAT
   Rynek materiałów budowlanych pogrąża się w szarej strefie! - alarmują specjaliści. Według nich to najprawdopodobniej główna przyczyna gwałtownego spadku oficjalnej sprzedaży tych wyrobów.
   Jak podaje centrala Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB), w październiku popyt np. na materiały dociepleniowe był aż o 38 proc. mniejszy niż przed rokiem, a na drewno i materiały drewnopochodne - o ponad jedną trzecią.
   Dyrektor ds. marketingu i eksportu w Grupie PSB Mirosław Lubarski ma nadzieję, że to tylko chwilowe tąpnięcie. Czym spowodowane? Niespodziewanie dużymi zapasami, które inwestorzy zrobili przed 1 maja. Tego dnia VAT na materiały budowlane wzrósł z 7 do 22 proc. i zdrożały one o kilkanaście procent. Ponadto Polacy coraz częściej kierują się przede wszystkim ceną materiałów, a nie ich jakością. Kupują więc najtańsze odpowiedniki, a to odbija się na wartości sprzedaży.
   - Spodziewaliśmy się, że pierwsze miesiące po podwyżce będą trudne, i to się sprawdziło - mówi Grzegorz Grzelak, prezes Grupy Atlas, potentata na rynku chemii budowlanej. - W ciągu ostatnich pięciu miesięcy średnia przychodów Atlasa była o 12 proc. mniejsza niż w tych samych miesiącach ubiegłego roku. Ale ponieważ nie da się kupić wszystkiego na zapas, a nasze produkty mają zazwyczaj sześciomiesięczny termin ważności, który - licząc od maja - właśnie mija, mamy nadzieję, że ta zniżkowa tendencja wreszcie się odwróci - dodaje.
   Lubarski i Grzelak mogą się jednak przeliczyć. Ten drugi przyznaje zresztą, że prognozy dotyczące remontów w prywatnych domach i mieszkaniach nie napawają optymizmem. W tej sytuacji tylko zwiększonym zakupom przed majem i dobrym wynikom eksportu Grupa Atlas zawdzięcza utrzymanie w tym roku średniej sprzedaży porównywalnej z zeszłoroczną.
   Jerzy Szczygielski, dyrektor spółki Tani Dom handlującej głównie stolarką, ocenia, że najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy. - Jeśli nie ruszą nowe inwestycje, może być tylko gorzej - uważa Szczygielski. Podobnego zdania jest dyrektor ds. handlowych w Grupie PSB Bogdan Panhirsz.
   Obaj są zgodni również co do tego, że jedną z głównych przyczyn kłopotów wielu producentów i handlowców jest wszechogarniająca tę branżę szara strefa.
   - W kraju działają dziesiątki tysięcy drobnych firm, które są w stanie wytworzyć i sprzedać 30-40 proc. wyrobów budowlanych poza oficjalną ewidencją - ocenia Panhirsz. Jego zdaniem w szarej strefie bez problemu można się dziś zaopatrzyć m.in. w drewno, chemię budowlaną (nawet farby), niektóre wyroby stalowe, stolarkę budowlaną.
   W dodatku materiały kupują na lewo nie tylko inwestorzy indywidualni, ale także małe firmy wykonawcze, które też z reguły działają na czarno. - Sam kupowałem niedawno wkład do kominka i sprzedawca bardzo się zdziwił, kiedy zażądałem faktury VAT - opowiada dyrektor Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa Zbigniew Bachman.
   - Konsekwencje są proste do przewidzenia. Sektor budowlany będzie borykał się z jeszcze większymi trudnościami. Państwo też na tym straci, bo spadną wpływy z podatków - komentuje prezes Grupy Atlas.
   Specjaliści nie mają wątpliwości, że ten trend mogłaby odwrócić obniżka VAT. - Ten podatek jest zdecydowanie za wysoki. Gdyby był niższy, ludzie by nie kombinowali - przekonuje Panhirsz. Przedsiębiorcy mają więc nadzieję, że swoje obietnice zrealizuje Platforma Obywatelska. W razie wygranej w wyborach zapowiada ona wprowadzenie jednej, niższej niż dziś stawki VAT - 15 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 15-11-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.