informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

SKOK-i kontra banki. Spór o podatki
   Czy rosnące ostatnio w siłę spółdzielcze SKOK-i powinny być nadal zwolnione z podatku dochodowego? Bankowcy grzmią, że to oznaczałoby nieuczciwą konkurencję w usługach finansowych. Sprawa jest jednak przesądzona.
   Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) można już spotkać niemal na każdym rogu. Mają więcej oddziałów niż największy polski bank PKO BP i grubo ponad milion klientów. Od banków różnią się tym, że działają na zasadzie lokalnych "spółdzielni" oferujących swoim członkom kredyty, lokaty, a ostatnio także karty płatnicze i fundusze inwestycyjne.
   Rosnąca popularność SKOK-ów wynika stąd, że mogą oferować lokaty i kredyty na lepszych warunkach od banków. W odróżnieniu od nich nie muszą walczyć o osiągnięcie jak największych zysków (np. przez utrzymanie możliwie dużej różnicy między oprocentowaniem depozytów i kredytów).
   Ich udziałowcami są klienci - by dostać kredyt lub założyć lokatę, trzeba wykupić udział w kasie - a nie akcjonariusze, którzy chcą osiągać ze swoich inwestycji jak największą dywidendę. Dlatego SKOK-i nie wykazują krociowych zysków, choć ich sytuacja finansowa stale się polepsza.
   Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku zysk wszystkich stu działających w Polsce SKOK-ów wyniósł łącznie nieco ponad 14,2 mln zł.
   SKOK-i mogą szybko się rozwijać, bo są od lat ulgowo traktowane przez fiskusa. Kolejne rządy solidarnie wspierały rozwój tych, alternatywnych wobec banków, organizacji "samopomocowych".
   Przepis zwalniający SKOK-i z podatku dochodowego po raz pierwszy pojawił się w 1998 r. Zwolnienie podatkowe obejmujące "niezarobkową działalność" tych instytucji miało obowiązywać jednak tylko do końca 2003 r. Kasy stały się bowiem na tyle mocne finansowo, że płacenie podatku nie zagrażałoby już ich bytowi.
   W ubiegłym roku rząd pozbawił SKOK-i ulgi podatkowej. Ale jednocześnie przedłużył jej obowiązywanie na roczny okres przejściowy - do końca 2004 r.
   Jednak wszystko wskazuje na to, że... SKOK-i nie będą płacić podatku dochodowego przez kolejne dwa lata. Rząd w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, którą do końca listopada ma podpisać prezydent, ponownie wprowadził zapis przedłużający preferencje dla SKOK-ów, i to aż do końca grudnia 2006 r.
   Decyzja rządu oburzyła bankowców, którzy coraz ostrzej rywalizują ze spółdzielniami o klientów. I walkę tę coraz wyraźniej przegrywają.
   Według opublikowanych kilka dni temu danych na koniec trzeciego kwartału do SKOK-ów należy już ponad 1,1 mln osób, zaś ich sieć to 1,4 tys. placówek. SKOK-i mają też potężny portfel depozytów (3,7 mld zł) i kredytów (2,8 mld zł). To tyle, ile jeden duży bank detaliczny. Od początku tego roku spółdzielniom przybyło prawie 200 tys. klientów.
   W dodatku SKOK-i oferują coraz szerszy wachlarz usług finansowych. Poza lokatami i pożyczkami od niedawna sprzedają ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne, oferują też klientom karty płatnicze.
   Kampanie reklamowe SKOK-ów, w których biorą udział m.in. popularni aktorzy (np. znani z "Czterdziestolatka" Karwowscy), mają większy rozmach niż reklamówki niejednego banku.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 13-11-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.