informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 43 gości, oraz: admin, roben
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kupują mieszkania pomimo wysokich stóp
   Przeszło 35,8 tys. rodzin pożyczyło latem w bankach około 3,5 mld zł. Do tej pory dla bankowców lepsza była tylko tegoroczna wiosna, ale wówczas Polacy kupowali mieszkania w przedunijnej gorączce.
   W kwietniu i maju banki przeżywały oblężenie - wejściu Polski do UE towarzyszyła obawa przed wzrostem cen mieszkań. Dopingowała też zapowiedź podwyżki VAT na materiały budowlane i opodatkowania nim działek budowlanych.
   W czerwcu nad rynkiem pojawiły się czarne chmury - zapowiedź podwyższenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Bankowcy zastanawiali się, czy mimo ożywienia gospodarki i poprawy sytuacji na rynku pracy nie spadnie zapał do inwestowania w mieszkania. Jak się okazało, RPP podnosiła stopy trzykrotnie. Mimo to, jak wynika z najnowszych danych Związku Banków Polskich (ZBP), III kwartał był nieco lepszy niż przed rokiem. Sekretarz Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości w ZBP Michał Wydra poinformował nas we wtorek, że wówczas banki udzieliły klientom indywidualnym 35 tys. 774 kredytów o wartości blisko 3 mld zł, zaś w tym roku - 35 tys. 846 kredytów, ale na kwotę już około 3,5 mld zł!
   Klienci pożyczają coraz większe kwoty. Średnio w III kw. 2003 r. było to 83,8 tys. zł, a w tym roku - już 97,6 tys. zł!
   - To efekt splotu kilku czynników, m.in. konkurencji między bankami - ocenia Wydra. - Dostępność kredytów rośnie też dzięki coraz lepszej współpracy banków z ubezpieczycielami oraz sprawniejszej pracy sądów wieczystoksięgowych - dodaje.
   Potwierdza to Maciej Kossowski z firmy brokerskiej Expander: - Banki wydłużają klientom maksymalny okres spłaty, a ubezpieczanie niskiego wkładu powoli staje się standardem. Kredyty hipoteczne są dziś priorytetem.
   Pozycję lidera utrzymuje PKO BP, który w III kwartale udzielił przeszło 18,9 tys. kredytów i pożyczek hipotecznych - w sumie blisko 1,3 mld zł (przed rokiem odpowiednio: 17,1 tys. i ponad 1,1 mld zł). Do walki włączyły się kolejne banki, m.in. Nykredit Bank Hipoteczny, Bank Millennium oraz Dom Bank (specjalizująca się w kredytach mieszkaniowych część Górnośląskiego Banku Gospodarczego). Ten ostatni od 6 sierpnia dał 100 mln zł kredytów. Z kolei Millennium III kwartał zamknął wynikiem 196 mln zł (w ubiegłym roku - 52 mln zł).
   Wiceprezes tego banku Zbigniew Kudaś uważa, że banki zawdzięczają dobre wyniki także... mediom, które przedstawiają wejście Polski do UE w pozytywnym świetle. - 65 proc. naszych klientów to ludzie w wieku poniżej 35 lat. Oni optymistycznie oceniają swoją przyszłość i nie boją się też kredytów w walutach obcych - wyjaśnia Kudaś.
   Popularność kredytów w obcych walutach rośnie, uważa Kossowski. I dodaje: - Na początku roku co siódmy kredyt był udzielany w walucie obcej, a teraz już prawie 40 proc.
   Jego zdaniem jesień może być jeszcze lepsza dla banków. Np. w październiku w oddziałach Expandera złożono wnioski kredytowe o łącznej wartości 155 mln zł (głównie we frankach szwajcarskich). A w rekordowym marcu były to 132 mln zł.
   W 2003 r. banki pożyczyły na cele mieszkaniowe około 12 mld zł - o 40 proc. więcej niż w 2002 r. Od początku tego roku banki - już 10,5 mld zł. - Rynek kredytów mieszkaniowych urośnie w tym roku o około 35 proc. - ocenia Kossowski.
   - To jeszcze nie boom. Mamy do czynienia ze stabilnym wzrostem rynku, który startuje z bardzo niskiego pułapu. Np. w znacznie mniejszej Portugalii w zeszłym roku udzielono kredytów hipotecznych o równowartości 50 mld zł - zauważa Kudaś. - Boomu nie będzie, jeśli nie nastąpi znaczne ożywienie w budownictwie. Obecnie 40 proc. pożyczanych przez nas pieniędzy trafia na rynek wtórny - dodaje. (


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 11-11-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.