informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 84 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czy polskie firmy IT będą widoczne także w Unii?
Polska jest największym, szacowanym na blisko 4 mld euro, rynkiem technologii informacyjnych wśród nowych członków UE. W przeciwieństwie do tych krajów u nas działają duże, konkurujące z oddziałami światowych koncernów rodzime firmy informatyczne. Wejście do Unii stworzy im nowe możliwości rozwoju, gdyż znacznie wzrośnie rynek IT. Są spore szanse, że sektor informatyczny da naszej gospodarce impuls do szybszego rozwoju.
Czy Polska może powtórzyć drogę Irlandii i Finlandii, które szybko rozwinęły sektor informatyczny a przez to i całą swoją gospodarkę? Z rozmów jakie przeprowadziła "Rz" na niedawnym szczycie gospodarczym w Warszawie z przedstawicielami firm informatycznych z krajów UE, wynika że sektor informatyczny w Polsce ma wiele atutów, które mogą pozwolić na jego rozwój i na ekspansję zagraniczną. Główny nasz atut - to silne, dobrze osadzone na rynku firmy.
Szanse na szybki rozwój potwierdzają wyniki finansowe rodzimych firm takich jak Prokom. Grupa w ubiegłym roku osiągnęła ponad 1,4 mld zł przychodów, czyli miała sprzedaż porównywalną z wynikami jakie ma naszym rynku światowy gigant Hewlet Pacckard. Podobna jest pozycja i potencjał ComputerLandu, Ster-projektu i innych firm. - Firmy IT w Polsce zostały sprywatyzowane jako jedne z pierwszych, są ważnymi spółkami na giełdzie, nie mają problemu z uzyskaniem kapitału, mają kompetencje - uważa Tomasz Sielicki, prezes CompterLandu.
Przedstawiciele polskich firmy zwracają jednak uwagę, że naturalną konsekwencją naszej obecności w Unii będzie wzrost zainteresowania rynkiem ze strony międzynarodowej konkurencji. - Aby podjąć rywalizację ze światowymi firmami niezbędne są więc znaczne zasoby i umiejętności by sprostać potencjałowi zagranicznych konkurentów. W tym starciu podstawowe znaczenie będzie miała zdolność finansowania dużych projektów - powiedział "Rz" Jacek Duch, członek zarządu Prokom Software. - Ważne jest aby taki potencjał konsekwentnie budować. Trzeba rozważnie jednoczyć siły zarówno na rynku polskim, jak i europejskim poprzez działania konsolidacyjne i sojusze dla realizacji rozmaitych kontraktów.
Polski rynek informatyczny to ponad 34 proc. rynku całej "nowej dziesiątki" w UE. Zarazem to jeden z rynków najmniej nasyconych informatyką. Wydatki na IT na osobę wynoszące w Polsce 104 euro są 7-krotnie niższe niż w Unii i niższe niż np. w Słowenii, Czechach, Estonii, Słowacji i na Węgrzech. Wejście do Unii wymusi nowe inwestycje, gdyż konieczne będzie dostosowywanie infrastruktury do potrzeb powiększonej UE. Z tych powodów - oceniają międzynarodowe firmy badawcze - rynek informatyczny w Polsce jeszcze w tym roku powiększy swą wartość o 13,5 proc. W ubiegłym roku był szacowany na 3,99 mld euro. Międzynarodowa firma badawcza IDC przewiduje wzrost polskiego rynku o 11,6 proc. - Potrzeby są na tak duże, że nawet największe rodzime firmy IT będą koncentrować się na tym rynku, zanim zdecydują się na eksapnsję zagraniczną. Tym bardziej, że "skok na głęboką wodę" wymaga dużych nakładów na rozwój produktów, marketing, sporych środków na gwarancje finansowe - powiedział nam Andrzej Jarosz, szef IDC Poland.
Rodzime firmy IT zaczęły interesować się innymi rynkami - Prokom przejął dużego czeskiego integratora firmę PVT. Kilkadziesiąt naszych firm świadczy usługi informatyczne poza granicami, niektóre założyły tam spółki, ale bardziej widoczna obecność na innych rynkach to dopiero przyszłość. - W istocie jedyną polską firmą notowaną w rankingach światowych - ocenia A. Jarosz - jest krakowska ComArch. Wartość całego polskiego eksportu IT szacowana jest na 500 mln zł.
Jak dotychczas sektor informatyczny w PKB Polski ma mniejszy udział - wynosi 2 proc. - niż w innych krajach. W Czechach to 3,3 proc. Faktem jest jednak, na co wskazują zarówno krajowe, jak i zagraniczne analizy, że wydatki na technologie informatyczne i telekomunikacyjne (traktowane łącznie, gdyż technologie te przenikają się) w dłuższym przedziale czasu rosną bardzo szybko. Z poziomu 2,06 proc. PKB w 1993 r. do 5,95 proc. w 2001 r. W tzw. kategoriach nominalnych - wskazują analizy WITSA z 2002 r. - w Polsce miał miejsce niezwykły wzrost rocznych wydatków na teleinformatykę: z 1,17 mld USD do ponad 14 mld USD w 2003 r. W krajach, które podjęły proces transformacji był to największy wzrost.
Inwestycje w teleinfomatykę miały - szacowany na 8,9 proc. - udział we wzroście PKB Polski i jeszcze większy wpływ (12,7 proc.) na wzrost wydajności pracy.
Jak powiedział nam dr Michał Goliński z Katedry Informatyki Gospodarczej SGH mimo coraz większego znaczenia branży informatycznej jej udział w PKB, powoduje, że w bliskiej przyszłości nie będzie ona miała wyraźnego wpływu na całość gospodarki. Można liczyć, że przy szacowanym obecnie na 5-6 proc. rocznie wzroście gospodarki rynek informatyczny będzie rósł w tempie dwukrotnie szybszym.


Źródło: Rzeczpospolita - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 05-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.