informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 42 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zamieszanie z unijnymi numerami VAT
Wielu podatników VAT nie wie, jakie numery stosować po 1 maja przy transakcjach krajowych, a jakie przy wewnątrzunijnych. Obawiają się konsekwencji ewentualnego błędu. Przypomina to sytuację sprzed kilku lat, kiedy wprowadzono numery rejestracyjne dla potrzeb VAT i numery NIP dla wszystkich obywateli.
Każdy podatnik, który od 1 maja handluje z państwami członkowskimi Wspólnoty, musi mieć specjalny unijny numer rejestracyjny. W UE kwestia ta wszędzie wygląda podobnie, tyle że często cyfry składające się na numer stosowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych są inne niż te, które zawiera numer właściwy dla transakcji krajowych. Przykładem są chociażby Niemcy, gdzie tzw. Steuernummer jest wykorzystywany przy transakcjach krajowych, specjalny VAT-UE zaś, poprzedzony literami DE, przy wewnątrzunijnych. Istotne jest jednak to, że cyfry z których się składają są różne. Tym samym odpowiedni numer musi być dostosowany do typu transakcji.
Nasz ustawodawca ułatwił zadanie służbom skarbowym i numer unijny jest taki sam jak krajowy, tyle że poprzedzony przedrostkiem PL. I tu zaczął się problem. Podatnicy, którzy zarejestrowali się na VAT-UE i z zasady dokonują transakcji wewnątrzunijnych, a jedynie incydentalnie sprzedadzą jakiś towar czy usługę w kraju, nie wiedzą, czy w tym ostatnim wypadku podać NIP z przedrostkiem PL, czy nie. Zdarza się, że nabywcy żądają faktur z numerami unijnymi. Wystawiający je nie chcieliby dokonywać w przyszłości korekt. Powstaje zatem pytanie: jak wybrnąć z tego zamieszania, tym bardziej że izby skarbowe już udzieliły podatnikom sprzecznych ze sobą wyjaśnień.
Nie ma wątpliwości, że podanie numeru krajowego przy transakcji wewnątrzunijnej będzie poważnym błędem, mającym konsekwencje finansowe. Natomiast, jak się wydaje, podanie numeru unijnego na fakturze sprzedaży wystawionej przez jedną polską firmą innemu podmiotowi krajowemu nie powinno mieć negatywnych skutków. Są to przecież dwa takie same numery. Wskazanie przedrostka PL to jedynie dodatkowa informacja dla urzędu skarbowego, że przedsiębiorca jest zarejestrowany także dla potrzeb handlu z UE.

Sprzedawca zaś, chcąc usatysfakcjonować kontrahenta, może wystawić mu fakturę z NIP krajowym, a następnie, w dodatkowych informacjach, dopisać, że jest zarejestrowany także dla potrzeb VAT-UE. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby wydrukowanie sobie faktur z dwoma numerami: krajowym i unijnym. Wtedy nie będzie problemu przy ich wyborze do poszczególnych transakcji. Żaden przepis nie zabrania takiego rozwiązania.

Zdaniem Tomasza Michalika, partnera w Zespole VAT Ernst & Young, jest to dobre zabezpieczenie przed ewentualnymi kłopotami z urzędami skarbowymi. Dodaje, że nawet gdyby ktoś wpisał na fakturze tylko NIP unijny, a urząd by to zakwestionował, wówczas może zwyczajnie skreślić długopisem przedrostek PL i nie musi dokonywać żadnej innej korekty.


Źródło: Rzeczpospolita - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 05-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.