informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości, oraz: dextre
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Presja inflacyjna maleje, stopy stoją
   Rada Polityki Pieniężnej - jak się tego spodziewano - nie zmieniła stóp procentowych na swoim październikowym posiedzeniu. Analitycy spodziewają się podwyżki za miesiąc, ale może ona być ostatnią.
   Analitycy z zadowoleniem przyjęli środową decyzję RPP - po raz pierwszy od kilku miesięcy Rada ich nie zaskoczyła. Poprzednimi decyzjami Rada naraziła się na zarzuty prowadzenia nieprzewidywalnej, nieprzejrzystej polityki pieniężnej. Ato prowadziło do gwałtownych zmian kursu złotego i cen obligacji. O problemie tym napisał nawet o tym środowy "Financial Times": "Nieprzewidywalność decyzji banku centralnego może spowodować problemy w sytuacji, gdy Polska stara się o wejście do mechanizmu stabilizującego kurs waluty wobec euro (ERM II), a następnie chce przyłączyć się do strefy euro". 
   Tymczasem w środę kurs złotego niemal stał w miejscu. Jacek Wiśniewski, ekonomista Pekao SA podkreśla, że październikowa decyzja jest spójna z wcześniejszymi wypowiedziami członków RPP. - A czegoś takiego nie było np. we wrześniu. Członkowie Rady najpierw ostrzegali przed inflacją, a potem zadecydowali, że stóp nie trzeba podnosić - przypomina. - Rada zrobiła pierwszy krok w kierunku odbudowy wiarygodności - stwierdził z kolei Lars Christensen, ekonomista Danske Banku.
   Ekonomiści nie spodziewali się w tym miesiącu podwyżki stóp, gdyż od ostatniego posiedzeniu nie pojawiły się dane makroekonomiczne, które by taki krok uzasadniły. Takiego zdania jest też minister finansów Mirosław Gronicki. Nowe informacje wskazywały nawet na ograniczanie presji inflacyjnej.
   Rada w komunikacie podkreśliła, że: •  złoty pozostawał bardzo mocny, chroniąc nasz rynek przed skutkami wzrostów cen paliw na rynkach światowych; •  płace rosną coraz wolniej, gdyż sytuacja na rynku pracy jest trudna a wydajność pracy wciąż poprawia się •  ożywienie w inwestycjach może być wolniejsze niż się spodziewano; •  cenowe skutki przystąpienia do UE wygasają.
   Zdaniem analityków komunikat RPP był bardzo "gołębi". Rada prognozuje, że tempo wzrostu gospodarczego w III kwartale spadło do 4,5 proc. PKB.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 29-10-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.