informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 22 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nie wykorzystamy funduszy z UE?
Polska może stracić część unijnych funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców. System ich rozdzielania jest zbyt scentralizowany i skomplikowany. Wspólną prognozę wykorzystania unijnych funduszy przez polskie firmy opublikowały w środę Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Ich zdaniem dwa podstawowe dokumenty - Narodowy Plan Rozwoju oraz Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw - mają kilka poważnych wad:

• udział przedsiębiorców w ich przygotowaniu był zbyt mały;

• unijne pieniądze (bez mała 6 mld zł w latach 2004-06) powinny być inaczej rozdzielane. - Zdecydowanie za dużo środków idzie na tzw. otoczenie biznesu, kosztem dotacji inwestycyjnych - mówi Marcin Nowicki z IBnGR;

• nie ma gwarancji wybory najlepszych projektów, bo więcej wagi przywiązuje się do wymogów formalnych niż do oceny, czy dany projekt rzeczywiście zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw;

• procedury są zbyt skomplikowane - firmy nie radzą sobie z rozbudowanymi tekstami wniosków, załącznikami itp.

Ale to jeszcze nie wszystko: - Jesteśmy dobre pół roku opóźnieni - uważa przedstawiciel IBnGR. Początkowo rząd obiecywał, że wszystkie prace przy Sektorowym Programie Operacyjnym zakończą się do końca listopada 2003 r. Jednak jeszcze w ubiegłym miesiącu pojawiały się jego kolejne wersje. "Ministerstwo, zorientowawszy się w powstałym bałaganie, w październiku 2003 r. zaprzestała ujawniania kolejnych zmian w programie. Do dzisiaj nie można uzyskać potwierdzenia, czy obecny projekt dokumentu znajduje się w brzmieniu ostatecznym" - czytamy w raporcie. Tymczasem Bruksela pozwoliła, by wnioski o dotacje składać już od początku roku. W efekcie - zdaniem PKPP - aż 30 proc. przedsiębiorców się zniechęciło i deklaruje, że nie zamierza starać się o wsparcie z funduszy strukturalnych.

Na radykalne zmiany jest już za późno. System (którego ramy wyznaczają Narodowy Plan Rozwoju i Sektorowy Program) już powstał. Można dokonać tylko małych poprawek, ułatwiających życie przedsiębiorcom. - Np. skrócić maksymalny czas rozpatrywania wniosków - mówi wiceprezes IBnGR Maciej Grabowski.

PKPP domaga się, żeby już teraz rząd rozpoczął dyskusję z przedsiębiorcami o nowym Narodowym Planie, na lata 2007-13. Taka dyskusja powinna odbywać się - zdaniem Konfederacji - w Komisji Trójstronnej, w specjalnym zespole roboczym.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 05-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.