informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mało pieniędzy na mieszkaniówkę
   Projekt budżetu pokazuje zapaść i brak koncepcji polityki mieszkaniowej państwa - napisali posłowie z sejmowej komisji infrastruktury w opinii na temat przyszłorocznego budżetu.
   W przyjętym w piątek przez tę komisję niemal jednogłośnie dokumencie czytamy również, że "wycofanie się z ulg podatkowych na realizację celów mieszkaniowych i budowlanych było strategicznym błędem w tej kadencji Sejmu", a także, że "wsparcie finansów publicznych dla realizacji potrzeb obywateli w zakresie budownictwa i gospodarki mieszkaniowej jest najniższe w historii demokratycznej Polski".
   Co tak zbulwersowało posłów? Przede wszystkim drastyczne ograniczenie dotacji dla Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM), który udziela preferencyjnych kredytów na budowę mieszkań lokatorskich w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) i spółdzielni. W tym roku w budżecie zarezerwowano na ten cel 450 mln zł. Natomiast na przyszły rok rząd zaproponował jedną trzecią tej kwoty (około 157 mln zł).
   - To dramatyczne nic - mówił w czasie debaty przewodniczący komisji Janusz Piechociński (PSL). - Widać z tego, że obywatele będą mieli całkowitą swobodę w rozwiązywaniu swoich potrzeb mieszkaniowych - dodał z przekąsem.
   Komisja infrastruktury postuluje utrzymanie wydatków na czynszówki na obecnym poziomie, a także zwiększenie dotacji dla Funduszu Termomodernizacji z niespełna 90 mln zł (tyle zaproponował rząd) do 200 mln. Wyjaśnijmy, że z tego funduszu wypłacane są specjalne premie dla inwestorów, którzy np. docieplają swoje domy. W tym roku po raz pierwszy zabrakło na nie pieniędzy. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza funduszem, ocenia, że aby program mógł się rozwijać w 2005 r., potrzeba lekko licząc 150-180 mln zł.
   Skąd wziąć brakujące 400 mln? "Ze środków rezerwy celowej" - odpowiada komisja infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że w rzeczywistości na budownictwo czynszowe będzie więcej pieniędzy, bo dojdą m.in. spłaty udzielonych wcześniej kredytów dla TBS-ów i spółdzielni (około 160 mln zł) oraz kredyty zaciągnięte przez BGK na rynkach finansowych (np. do tej pory przeszło 342 mln zł pożyczył od Europejskiego Banku Inwestycyjnego).


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 25-10-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.