informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość, oraz: ibbbh
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Budżet wesprze gminy budujące mieszkania socjalne
   Prawie 200 tys. rodzin w całej Polsce czeka na mieszkania socjalne. Jak im pomóc? Rząd ma pomysł, gminy projekty. A państwowa kasa najwyżej 50 mln zł na ich realizację.
   Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło na wsparcie gmin budujących (lub adaptujących) mieszkania socjalne 50 mln zł. W ramach pilotażowego programu budowy domów socjalnych Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego będzie dokładał gminom nawet 35 proc. kosztów inwestycji w lokale socjalne.
   Samorządy mogły składać wnioski o dotacje do 8 października. Zainteresowanie było tak duże, że niemal na pewno 2/3 gmin odejdzie z kwitkiem. BGK może wyłożyć do 50 mln zł, a wniosków jest ok. 500 (na łączną kwotę 150 mln zł).
   Komisja złożona z pracowników resortu infrastruktury i samorządowców w ciągu 40 dni zaopiniuje najlepsze projekty.
   Przy ocenie będzie brany pod uwagę m.in.: •  koszt budowy i eksploatacji mieszkań, •  dostosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych, •  zatrudnienie przy budowie bezrobotnych, •  liczba planowanych mieszkań oraz •  liczba bezrobotnych i bezdomnych w danej gminie.
   Co więcej, gminy muszą wystrzegać się tworzenia gett socjalnych (sposobem na to jest np. łączenie w jednym budynku lokali socjalnych i zwykłych mieszkań komunalnych).
   Budowy współfinansowane przez BGK muszą zakończyć się w 2005 r.
   Co proponują gminy? Poznań chce np. wybudować prawie 200 mieszkań socjalnych (za 10 mln zł, w tym 3,5 mln z BGK). Powstać ma budynek z 51 lokalami dla osób ubogich i parterowy dom z 14 mieszkaniami, głównie dla niepełnosprawnych. Wspólnie z Fundacją Barka mają powstać 32 lokale dla bezdomnych, długotrwale bezrobotnych i uchodźców. O 84 lokale rozbudowane mają być też dwa istniejące budynki. Znajdą tam mieszkania m.in. osoby starsze, samotne matki, wychowankowie domów dziecka.
   Z kolei Wrocław chce wyremontować 39 pustostanów i zaadaptować dawny hotel (w sumie 28 lokali). Prawie 900 tys. zł miałoby pochodzić z BGK.
   Przebudowę hotelu planuje też Gdańsk. Powstałoby 70 mieszkań, głównie dla niepełnosprawnych. Miasto wnioskuje o 760 tys. zł dotacji.
   Potrzeby są jednak dużo większe: na mieszkania socjalne w Poznaniu czeka ok. 2,5 tys. rodzin, we Wrocławiu 2,4 tys. Gminy podkreślają, że z pomocą państwa czy bez niej, i tak wybudują zaplanowane lokale. - Ale bez dotacji potrwa to znacznie dłużej niż do końca przyszłego roku - dodają.
   Na co mogą liczyć gminy, które odejdą z kwitkiem? - To pilotażowa ustawa - mówi Stanisław Kurdoń z Ministerstwa Infrastruktury. - Ale rząd chce wprowadzić systemowe rozwiązania, co oznacza, że w przyszłym roku w Sejmie znajdzie się projekt nowej ustawy, która może pomóc gminom.

Dla kogo te mieszkania?
•  osoby bezdomne; •  uchodźcy; •  osoby opuszczające domy dziecka, ośrodki wychowawcze, ośrodki socjoterapii, rodziny zastępcze; •  osoby zagrożone przemocą w rodzinie; •  rodziny o niskich dochodach, z wyrokami eksmisyjnymi


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-10-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.