informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Firewall, czyli nie otwieraj drzwi byle komu
   Czy do komputera ktoś może się włamać? Niestety, tak. Co więcej, wcale nie musi siadać przy naszej klawiaturze. Wystarczy, że nasz komputer jest podłączony do internetu i niedokładnie zabezpieczony.
   Czym to może grozić? Domorośli hakerzy czerpią przeważnie radość z samego faktu włamania się do czyjegoś komputera. Ale wystarczy, że będą nieco bardziej złośliwi i buszując po naszym dysku, zaczną kasować ważne pliki. Albo je wykradać. Pół biedy, jeśli jest to kopia listu do babci, gorzej, gdy w plikach na dysku trzymamy jakieś istotne informacje, takie choćby jak numery kont, PIN-y do kart bankowych itd. Wtedy taką kradzież możemy odczuć bardzo dotkliwie - w końcu złodziej znając nasze dane i numer karty kredytowej, może zrobić zakupy w internetowym sklepie, a znając numer konta internetowego banku, teoretycznie może na nie wejść i spróbować przelać sobie pieniądze (na szczęście do zewnętrznych przelewów w e-bankach potrzebne są zwykle jeszcze jednorazowe kody, ale lepiej nie kusić losu).
   Nasz komputer może się też - bez naszej wiedzy - stać żołnierzem armii, która na komendę hakera będzie atakować wybrane serwery w sieci. Może się też stać fałszywym bankowym serwerem, który będzie wyciągał od bogu ducha winnych ludzi ich numery kont i hasła. Możliwości niecnego wykorzystania naszej maszyny są liczne i ogranicza je tylko fantazja hakerów. My też możemy je ograniczyć, a nawet zredukować do zera - instalując tzw. firewall.
   Firewall to rodzaj zapory internetowej, która chroni komputer przed niebezpiecznym ruchem w sieci. Dane, jakie wpływają i wypływają z naszego komputera podłączonego do sieci, nie są jednolite. Innego języka (protokołu) komputer używa do ściągania stron internetowych, jeszcze innego do pogaduszek na Gadu-Gadu, a zupełnie innego do ściągania plików z serwisów peer-to-peer (P2P), takich jak KaZaA czy Morpheus. Co więcej, ruch do i z komputera odbywa się przez wiele tzw. portów, czyli wirtualnych drzwi. Wyobraźmy sobie komputer jako wielki biurowiec, do którego prowadzi długi rząd drzwi. Cały czas przez te drzwi płynie w jedną i w drugą stronę rzeka ludzi. Jeśli nikt nie będzie drzwi pilnował, mogą się przez nie przedostać ludzie nie pracujący w tym biurowcu - i stanowiący potencjalne zagrożenie. Tak właśnie - w dużym uproszczeniu - włamują się do niestrzeżonego komputera hakerzy.
   Firewall to rodzaj firmy ochroniarskiej, która monitoruje ruch na wejściu do komputera. Wykwalifikowani ochroniarze wiedzą, kto ma prawo wchodzić do budynku i którymi drzwiami. Wiedzą też, kto powinien z budynku wychodzić, a kogo raczej tam być nie powinno. Jeśli z budynku wychodzi ktoś niepowołany - to powód do alarmu. Podobnie jest z komputerem - jeśli nagle zaczyna wysyłać w sieć nietypowe pakiety danych, może to znaczyć, że ochrona jednak coś przeoczyła i jakiś haker zainstalował nam złośliwy program, za którego pomocą jest w stanie potem wyrządzić nam krzywdę.
   Firewalle można podzielić na dwie grupy: sprzętowe i programowe. Firewall sprzętowy to oddzielne urządzenie (często połączone z modemem kablowym i routerem sieciowym), które zajmuje się kontrolowaniem ruchu do naszego komputera lub sieci lokalnej. Firewall programowy to po prostu program instalowany na komputerze, który spełnia tę samą kontrolną funkcję. Bezpieczniejszym - ale i nieco droższym rozwiązaniem - jest firewall sprzętowy. Jednak nawet firewall programowy zainstalowany w komputerze na pewno znacznie zwiększy bezpieczeństwo korzystania z internetu.
   Aby jednak firewall zadziałał właściwie, należy go odpowiednio skonfigurować. Dobry firewall działa według prostej zasady: udostępnia tylko te porty (drzwi) komputera, które są niezbędne do poprawnego działania podstawowych programów. Wszelkie próby komunikacji przez nietypowe porty są traktowane jako potencjalne zagrożenie. W ten sposób może się niestety zdarzyć, że firewall zablokuje także zupełnie niegroźny ruch. Niektóre uniemożliwiają np. korzystanie z gier online lub niektórych funkcji sieciowych (np. udostępnianie plików przez sieć). Na szczęście, jeśli wiemy, z jakiego portu i protokołu korzysta dana gra czy usługa, możemy odblokować firewall ręcznie. Ale uwaga! Lepiej poprosić o to znajomego, który zna się dobrze na komputerach. Inaczej zupełnie niechcący możemy zrobić dziurę w murze nie tu gdzie trzeba. A na takie dziury hakerzy tylko czekają.
   Zwykle firewall sam wykrywa próbę komunikacji przez zamknięty port i pyta wtedy, czy zgadzamy się na jego udostępnienie. W ten sposób program może się "uczyć", czyli dostosowywać do tego, jakich programów używamy.
   Podobnie jak programy antywirusowe, zapory internetowe także trzeba aktualizować. Kolejne wersje udoskonalone są o nowe metody wykrywania bardziej złożonych zagrożeń.
   Darmowe firewalle:

•  Sygate

•  Prevx

•  Enigma Software Group

•  Jetico

•  Secure Point

•  Minute Group

•  Zone Labs

   Firewalle w wersjach testowych:

•  eTrust

•  F-Secure

•  McAfee

•  Panda Software

•  Symantec


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 11-10-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.