informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Budownictwo. Rekompensata za wyższy VAT?
   Przedsiębiorcy budowlani, którzy realizują publiczne kontrakty zawarte przed 11 marca, czyli dniem uchwalenia ustawy o VAT, mogą śmiało walczyć o rekompensatę z tytułu podwyżki stawki tego podatku z 7 do 22 proc. - potwierdza Urząd Zamówień Publicznych.
   O kłopotach firm, które majowa podwyżka VAT zaskoczyła w trakcie realizacji zawartych wcześniej kontraktów (czasem kilkuletnich!), napisaliśmy przed tygodniem. Firmy uważają, że zamawiający powinni im dopłacić różnicę. Jednak np. samorządowcy skarżą się, że nie mają na ten cel dodatkowych pieniędzy w tegorocznych budżetach (większe wpływy z VAT zasilają budżet państwa).
   Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt ustawy nie poczuwa się do winy. Uznaje, że jeśli jakaś firma wpadła w pułapkę, to sama jest sobie winna. Mogła przewidzieć podwyżkę, bo projekt ustawy leżał w Sejmie kilka miesięcy i było o nim głośno, a w konsekwencji zadbać o to, by w umowie znalazła się klauzula zobowiązująca zamawiającego do zapłacenia wyższej ceny. Prezes Korporacji Przedsiębiorców Budowlanych "Uni-bud" Barbara Reduch-Widelska uważa, że to teoria, bo w praktyce umowy zawiera się pod dyktando zamawiających, którzy wyłącznie siebie chronią w nich przed ryzykiem.
   Według wiceprezesa Urzędu Zamówień Publicznych Włodzimierza Dzierżanowskiego, przedsiębiorcy mogą domagać się zmiany warunków umów (uwzględnienia wyższego VAT), na podstawie art. 144 prawa zamówień publicznych. Przepis ten umożliwia zamawiającym taką zmianę, jeśli nie byli w stanie przewidzieć wzrostu kosztów wynikających np. ze zmian podatkowych. Dzierżanowski uważa, że umowy zawarte przed uchwaleniem ustawy o VAT mogą być w tym trybie renegocjowane. Jednak nasi czytelnicy przyjęli tę wypowiedź z niedowierzaniem: "Pan Dzierżanowski zaprzecza stanowisku Urzędu Zamówień Publicznych na temat możliwości zmian umowy" - napisał jeden z czytelników.
   Sprawdziliśmy oficjalne stanowisko urzędu. Wynika z niego tylko tyle, że wykorzystanie wspomnianego przepisu jest możliwe, jeśli zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki: •  „gdy istnieje obiektywna konieczność wprowadzenia zmian, np. gdy spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą w rozumieniu art. 3571 kc”; •  „zmiana wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie zawarcia umowy”.
   Urząd Zamówień Publicznych nie rozstrzyga natomiast, w którym momencie zamawiający i przedsiębiorcy byli w stanie przewidzieć podwyżkę VAT. Dzierżanowski nie ma wątpliwości, że nastąpiło to dopiero wówczas, gdy Sejm uchwalił ustawę, czyli 11 marca. Jeśli zaś chodzi o drugą przesłankę, to zdaniem Dzierżanowskiego ewidentne są straty firm, które muszą teraz z własnej kasy pokryć różnicę VAT po podwyższeniu stawki podatku. Problem tylko, czy sąd uzna te straty za rażące. - Gdyby rentowność firmy wynosiła, dajmy na to, 150 proc., to najpewniej nie. Jednak wszyscy wiemy, że rentowność firm budowlanych sięga co najwyżej 5 proc., więc strata jest z całą pewnością rażąca - wyjaśnia wiceprezes urzędu.
   Jego zdaniem firmy, które zawarły kontrakty przed 11 marca, mogą je nawet wypowiedzieć bez konsekwencji w postaci trzyletniego wykluczenia z rynku zamówień publicznych. - Oczywiście, jeśli zamawiający odmówi dopłaty różnicy VAT - zastrzega Dzierżanowski.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 04-10-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.