informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 65 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czy koniec podwyżek stóp jest bliski?
   Presja inflacyjna słabnie, więc agresywne podwyżki stóp nie są potrzebne - twierdzą analitycy. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dyskusję nad być może ostatnią podwyżką.
   Dyskusja na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej będzie zapewne zacięta. Tak samo spierają się analitycy próbujący przewidzieć jaką decyzję podejmie Rada. Dziś większość z nich jest przekonana, że stopy wzrosną czwarty raz z rzędu. Pytanie tylko: o ile?
   - Zbliżamy się do końca cyklu podwyżek. To pewne. Być może już wrześniowa podwyżka będzie ostatnią - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Société Générale.
   - Widać, że sytuacja dość wyraźnie się zmieniła. Presja inflacyjna znacząco zmalała - mówi Jacek Wiśniewski, ekonomista Pekao SA. Jego zdaniem świadczy o tym spadek oczekiwań inflacyjnych analityków bankowych, poprawa struktury oczekiwań inflacyjnych obliczanych przez Ipsos i spadek wskaźnika koniunktury w handlu ("poprawa koniunktury to większe prawdopodobieństwo podwyżek cen"). - Nie ma żadnych przesłanek, by agresywnie działać przeciwko presji inflacyjnej - zgadza się z Wiśniewskim Marcin Mróz.
   Poprzednią 0,5-proc. podwyżkę stóp RPP uzasadniła ryzykiem ucieczki inflacji spod kontroli, o czym przestrzegała przygotowana przez NBP projekcja inflacji. Założono w niej, że do I kwartału przyszłego roku roczny wzrost cen żywności utrzyma się na poziomie 9 proc., ceny ropy będą nadal wysokie, a odbudowujący się popyt ułatwi podwyższanie cen. Zdaniem analityków założenie to było skrajnie pesymistyczne; ceny żywności w I połowie września spadły (rok wcześniej wzrosły o 1,8 proc.), popyt ogranicza trudna sytuacja na rynku pracy (inflacja bazowa jest stabilna), a podwyżki cen paliw w Polsce przeciwdziała umacniający się złoty.
   Niektórzy członkowie Rady też poddają projekcję NBP pod wątpliwość. - Nie jest to projekcja Rady lecz banku centralnego, więc nie musimy przyjmować jej wniosków bez zastrzeżeń. Inflacja w Polsce osiągnęła już swój maksymalny poziom i będziemy obserwować ustępującą powoli presję inflacyjną.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 28-09-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.