informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 80 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Posłowie majstrują przy PIT

   Tak jak przewidywaliśmy, posłowie sypnęli w środę w Sejmie propozycjami zmian w ustawie o PIT. Tylko Platforma Obywatelska nie chce teraz zmieniać podatków.
   Pretekst do środowej debaty podatkowej w Sejmie dał rząd, który zgłosił projekty zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT). O ile jednak rząd zaproponował zmiany techniczne, o tyle posłowie poszli na całość.
   Samoobrona zgłosiła więc projekt wprowadzenia dodatkowej 50-proc. stawki podatku od dochodów osobistych. Nowa stawka miałaby objąć dochody przekraczające 12 tys. zł miesięcznie, czyli 144 tys. zł rocznie. Jednocześnie kwota zmniejszająca podatek miałaby podskoczyć z dzisiejszych 530,08 do 1800,06 zł. Ma to odpowiadać zwolnieniu od podatku pensji zbliżonych do minimum socjalnego (blisko 800 zł). Taka kwota zmniejszenia podatkowego przysługiwałaby jednak wszystkim podatnikom!
   A pieniędzy potrzeba kolosalnych. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów propozycja Samoobrony, ta z podniesieniem kwoty zmniejszającej podatek, kosztowałaby 21 mld zł. - Straciłyby samorządy, Narodowy Fundusz Zdrowia (bo mniejsze byłyby płacone przez podatników składki na ubezpieczenie zdrowotne) i budżet państwa - chłodził entuzjazm posłów wiceminister finansów Jarosław Neneman.
   Inne partie opozycyjne też krytykowały rząd za to, że zbyt późno przesłał do Sejmu propozycje zmian w podatkach na przyszły rok. Zamiast jednak popierać wniosek PO, zgłaszały swoje zmiany. - Skoro festiwal podatkowy ma trwać, to my mamy własne pomysły - stwierdziła Gabriela Masłowska z LPR. I wyliczała, że Liga chce obniżenia najniższej stawki podatkowej z 19 do 17, a może nawet 15 proc., przywrócenia ulg podatkowych związanych z nauką (m.in. na dojazd dzieci do szkół), wprowadzenia ulg prorodzinnych i proeksportowych, zlikwidowania akcyzy na energię elektryczną oraz umożliwienia - na wzór Francji - wspólnego rozliczania się rodziców i dzieci.
   Z kolei SKL chce przywrócenia ulg budowlanej i remontowej oraz przyznania podatnikom rekompensaty za wzrost kosztów dostępu do internetu. PLD opowiada się za przyznaniem najsłabiej zarabiającym preferencji podatkowej w łącznej wysokości 1 mld zł. - Budżet się od tego nie zawali - przekonywał Janusz Lisak.
   Wśród posłów SLD i SdPl słychać też było w środę głosy popierające pomysły, które niedawno rozważał rząd - •  odebranie prawa do kwoty wolnej podatnikom z drugiego i trzeciego przedziału skali podatkowej (dochody miesięczne ponad 3000 zł) i zwolnienie od podatku dochodów nieprzekraczających płacy minimalnej (824 zł) albo •  odebranie prawa do odliczenia kwotowych kosztów uzyskania przychodu wszystkim pracownikom etatowym i przyznanie tzw. ulgi aktywizacyjnej pracownikom, których zarobki mieszczą się między płacą minimalną a przeciętnym wynagrodzeniem (2290 zł). Osoby takie zyskałyby miesięcznie maksymalnie do 30 zł.


Jakich zmian w PIT chce rząd?

•  W ramach dostosowywania przepisów do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego rząd chce umożliwić wspólne rozliczanie się osobom, których małżonek zmarł przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego. Do tej pory było to niemożliwe;

•  kwotowy limit ulgi za darowizny (350 zł) ma zastąpić limit procentowy - nie więcej niż 6 proc. rocznego dochodu;

•  dochody z inwestycji w zagraniczne akcje i fundusze inwestycyjne miałyby być objęte 19-proc. stawką PIT. Teraz osoby, które zarabiają na zagranicznych giełdach, płacą podatek według skali ze stawkami 19, 30 i 40 proc.Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 24-09-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.