informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czym będziemy sterować domową elektroniką
   Producenci elektroniki użytkowej ustalili właśnie standard sterowania wszystkimi domowymi urządzeniami za pomocą pilota do telewizora. Z kolei firmy komputerowe chcą, by wykorzystać do tego komputer.
   Pralka, magnetowid czy klimatyzacja sterowane za pomocą jednego urządzenia? Ta wizja może się spełnić szybciej, niż sądzimy. Na razie jednak trwają przepychanki o to, jakie to będzie urządzenie. Najwięcej zwolenników ma komputer. Ale spore szanse ma też telewizor. 
   W poniedziałek stowarzyszenie branży elektroniki użytkowej (CEA) przedstawiło standard komunikacji (CEA-2027), który pozwala na zarządzanie cyfrowym domem z poziomu telewizora. Aby włączyć wieżę Hi-Fi, zmienić prędkość wirowania pralki czy uruchomić komputer wystarczy pilot. Do zarządzania cyfrowym domem ma służyć rodzaj przeglądarki internetowej wyświetlanej na ekranie telewizora. Ale najpierw cała branża musi przejść na technologię cyfrową. Na razie z CEA-2027 będą mogli skorzystać tylko użytkownicy telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. Nowy standard wykorzystuje łączność kablową (interfejs Firewire), ale docelowo urządzenia będą się porozumiewać bezprzewodowo.
   CEA zrzesza 1,7 tys. producentów i projektantów elektroniki z całego świata. Wspólny standard jest niezbędny, by wszystkie urządzenia, niezależnie od producenta, mogły się komunikować. Chodzi także o wielkie pieniądze. Jeśli rywalizację o sterowanie cyfrowym domem wygrają producenci komputerów, to oni zyskają na nadchodzącej rewolucji technologicznej, jeśli producenci elektroniki użytkowej, to ich pozycja się umocni. Powstanie centrum domowej rozrywki zbliży rynek komputerowy i elektroniczny na tyle, że możemy być świadkami wielkich fuzji między firmami, które do tej pory dzieliła rynkowa przepaść - np. producentów lodówek i komputerowych systemów operacyjnych. 
   Na razie faworytem w tym wyścigu jest komputer. Jednym z pierwszych urządzeń, łączących urządzenia domowe był komputer o nazwie Media Center, zaprojektowany przez Microsoft. Za "komputerową" drogą opowiada się też m.in. Intel, największy producent procesorów na świecie. - Już teraz komputer stanowi centrum rozrywki multimedialnej. Nasza wizja dotyczy bezprzewodowej komunikacji całej elektroniki użytkowej - mówi Radosław Ceplin z Intela. Na razie koncern nie ma w planach dołączania do domowej sieci lodówek i pralek.
   Podobną drogą podąża holenderski producent elektroniki użytkowej Philips, który od kilkunastu miesięcy promuje ideę Połączonej Planety. - Chcemy oferować łatwy dostęp bezprzewodowy do informacji, rozrywki i danych, w każdym miejscu i w każdym czasie - mówi Beata Jedynak, dyrektor PR Philipsa. Centrum zarządzania cyfrowym domem ma być urządzenie Philips iPronto, przypominające tablet. - Pozwoli ono też zdalnie włączyć podlewanie ogródka czy otworzyć bramę do garażu - podkreśla Jedynak. - Na razie nie planujemy włączenia do tego systemu sprzętu AGD.
   Taki pomysł przedstawił natomiast koreański Samsung, który chce, aby centralnie można było zarządzać także lodówkami i pralkami.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-09-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.