informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kariera na studiach
   Minimum trzy lata doświadczenia, cztery języki - oto idealne CV nowego pracownika. Pracodawcy poszukują kandydatów, w których nie będą musieli inwestować ani złotówki. Jak absolwent sprosta tym oczekiwaniom? Sposobem mogą być staże - nabory już niebawem. Doświadczenie można też zdobywać w organizacjach studenckich.
   Nawet międzynarodowe korporacje (twierdzą, że lubią zatrudniać absolwentów, bo nie mają oni jeszcze złych nawyków) w pierwszej kolejności wybierają tych, którzy wcześniej u nich praktykowali.
   Po co firmom pracownicy bez doświadczenia? Bo są tani. W trudnych czasach pracodawcy oszczędzają i szukają osób, które będą pomagać ich doświadczonym, ale drogim specjalistom. Dlatego przyjęcia na staże w niczym nie różnią się od rekrutacji etatowych pracowników. Część firm ma bardzo rozbudowany system rekrutacji. Na przykład Bank Millennium czy firma doradcza PricewaterhouseCoopers podkreślają, że praktyki u nich to wstęp do zatrudnienia na stałe.
   Kiedy zacząć myśleć o stażu? Najlepiej na trzecim-czwartym roku studiów, gdy wiedzę teoretyczną zdobytą na zajęciach można z powodzeniem zastosować w praktyce. Ale z wyborem praktyki jest jak z kupnem samochodu - jeśli nie będziesz ostrożny, możesz się rozczarować i zamiast zdobywać doświadczenia, będziesz parzyć kawę innym lub obsługiwać kserokopiarkę.
   Jak szukać dobrych praktyk? Najpierw wybierz branżę i dział, bo praktyka to początek kariery, nie warto więc stażować pochopnie w pierwszym lepszym dziale. Zbierz informacje o firmach, które cię interesują, zazwyczaj czeka cię rozmowa kwalifikacyjna. Wielu kandydatów prosi o przyjęcie na staż w dziale, którego akurat w firmie nie ma, lub podczas rozmowy zdradzają, że nie mają pojęcia, czym firma się zajmuje.
   Informacji o praktykach szukaj na internetowych stronach dużych firm, na tablicach ogłoszeń na uczelni, w organizacjach studenckich, podczas targów pracy i na własną rękę. Swoje dokumenty wysyłaj do jak największej liczby firm, nawet tych, które nie szukają praktykantów - może zrobią dla ciebie wyjątek? Warto też rozesłać wici wśród znajomych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 07-09-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.