informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Exodus producentów stolarki budowlanej?
   Producentowi okien wystarczy przenieść siedzibę firmy do sąsiedniej miejscowości, a czasem dzielnicy, aby zyskać miesięcznie nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów "Polskie Okna i Drzwi" sugeruje przeszło 120 swoim członkom (głównie dużym producentom) przerejestrowanie firmy do miejscowości, w której fiskus interpretuje ustawę o VAT w sposób dla nich korzystny.
   Problemy mają dziś zwłaszcza ci producenci okien i drzwi, którzy je równocześnie montują w mieszkaniach i domach swoich klientów. Część urzędów skarbowych każe im sprzedawać wyroby wraz z montażem z 22-proc. stawką VAT. Inne pozwalają doliczać preferencyjny, 7-proc. podatek, czyli taki, jakim jest obciążana usługa budowlana związana z mieszkaniami.
   Dyrektor związku Robert Klos opowiada, że dysponuje 20 odpowiedziami urzędów skarbowych na pytanie o interpretację ustawy. Sześć z nich mówi o stawce 22 proc.
   Ponieważ VAT stał się elementem walki konkurencyjnej, wielu z ponad 2 tys. działających na tym rynku przedsiębiorców może rozważy przeniesienie siedziby firmy do "tańszej" miejscowości. Dyr. Klos zwraca uwagę, że nie ma potrzeby przenoszenia zakładu, i zapewnia, że często ta operacja nie wiąże się z dużymi kosztami. Na przykład należący do związku producent okien z Chrzanowa może zarejestrować swoją firmę w pobliskich Siemianowicach Śląskich, gdzie doliczają niższy VAT. - A w Łodzi wystarczy się przenieść na sąsiednią ulicę: Urząd Skarbowy w Łodzi Widzewie wymaga stosowania stawki 22-proc., ale na Bałutach urzędnikom wystarcza 7 proc. - opowiada Klos.
   - Przy przeciętnej rocznej sprzedaży na poziomie 5 mln zł oszczędność na podatku VAT wynosi 750 tys. zł. To jest ponad 62 tys. zł miesięcznie i ponad 2 tys. zł dziennie! - wylicza.
   Firma może więc zarobić dodatkowe kilkanaście procent, jeśli nie zmieni ceny brutto, albo obniżyć ją, by poprawić konkurencyjność swoich wyrobów.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 27-08-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.