informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Energia z odpadów

   Kubki po jogurtach i zderzaki samochodowe przerobi na benzynę i olej napędowy!
   Potrafi je wyprodukować Zbigniew Tokarz, właściciel firmy Technologie Ekologiczne. Sam wymyślił i skonstruował niezwykłą maszynę. To pożeracz śmieci, który odpady przerabia na benzynę i olej napędowy! Jest w stanie wyprodukować nawet 500 l paliwa na godzinę!
   Maszyną interesuje się cały świat. W Niewiadowie (30 km od Łodzi), gdzie Tokarz pracuje, byli już m.in. Niemcy, Irlandczycy i Chińczycy. - Jest bardzo duża szansa, że dojdzie do współpracy - mówi Tokarz. Z Australijczykami będzie zakładał spółkę joint venture, a Czesi kupili już od niego jedną taką maszynę - stanie w Ostrawie.
   W hali w Niewiadowie sterta śmieci sięga sufitu. Są tu folie, torebki po popcornie, pojemniki po jogurtach, tapicerka samochodowa, zderzaki, kanistry, plastikowe zabawki. Pracownicy ładują odpady do maszyny. To reaktor katalityczny, szeroka na kilkanaście metrów instalacja przypominająca kontener.
   - Pod wpływem wysokiej temperatury odpady się topią - tłumaczy Tokarz. W środku jest 400 st. C. Temperatura podnoszona jest jednak stopniowo. I to właśnie najtrudniej było zaprojektować. Tworzywa muszą się stopić, a nie zwęglić. Potem pod wpływem katalizatora (związki aluminium) powstają opary związków węglowodorów podobnych do tych, z jakich składa się ropa naftowa i gaz ziemny.
   Po schłodzeniu stają się płynnym paliwem. - Magazynujemy je w ogromnych zbiornikach - mówi Tokarz. - A potem odbierają je dwie rafinerie - z Jasła i Jedlicz.
   Tam paliwo jest destylowane i rozdzielane na benzynę (18 proc.) oraz olej napędowy (47 proc). Reszta to frakcje opałowe - olej średni i ciężki.
   - To jest np. czysty olej napędowy, który wytworzyliśmy ze zderzaków samochodowych - Tokarz pokazuje żółtą ciecz w menzurce.
   Maszynę obsługują dwie osoby, które non stop ładują do niej śmieci. Pozostałe rzeczy robią się automatycznie.
   W Polsce powstaje rocznie około 1,4 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych. Co z tymi śmieciami robić? W kilku krajach powstały podobne maszyny. Urządzenie z Niewiadowa ma jednak zalety, których innym brakuje: •  w maszynie nie ma wysokiego ciśnienia. Urządzenia w Japonii czy Niemczech topiły odpady w bardzo wysokim ciśnieniu. To powodowało, że często eksplodowały; •  urządzenie filtruje odpady - jeśli obok tworzyw sztucznych do instalacji wpadnie słoik czy puszka po konserwie, nic się nie stanie; •  odpady mogą być brudne i nierozdrobnione; •  maszyna jest cicha, nie wydziela zapachu; •  ma budowę kontenerową, co zapewnia łatwy transport.
   - Może działać w warunkach poligonowych, choćby i na samym wysypisku śmieci - mówi Tokarz. - Potrzebny jest tylko prąd.
   Urządzenie przerabia 360 ton śmieci miesięcznie (do Niewiadowa trafiają odpadki m.in. ze Śląska, Łodzi i Warszawy). Z tego powstaje 220 ton paliw płynnych.
   - Za dwa tygodnie ruszy druga maszyna - zdradza Tokarz. Do końca roku uruchomi kolejnych siedem. Przy urządzeniach pracę znajdzie 80 osób.
  Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 13-08-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.