informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 74 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Złoty się umacnia, a eksport i tak daje radę
   Polska gospodarka wciąż eksportem stoi. Czy umocnienie złotego może zachwiać opłacalnością sprzedaży za granicę? Są tacy, co zmian kursów się nie boją.
   Z najnowszych badań koniunktury jakie wśród przedsiębiorstw co kwartał prowadzi Narodowy Bank Polski wynika, że w czerwcu tego roku nastąpił spadek udziału eksportu w przychodach firm. Zmniejszył się też odsetek firm, które zajmują się eksportem. Czy to początek erozji, jakiej może doświadczyć w najbliższych miesiącach eksport ze względu na umacnianie się złotego?
   W ciągu ostatnich kilku miesięcy złoty umocnił się o około 10 proc. Kurs euro spadł z niebotycznego poziomu 4,9 zł do 4,4 zł. 10-proc. zmiana kursu to już sporo, a większość analityków rynkowych jest zdania, że złoty nadal będzie się umacniał. Dużo wprawdzie zależy od kursu euro do dolara, ale i tak większość prognoz mówi o przynajmniej kilkugroszowym umocnieniu.
   Ekonomiści pocieszają jednak, że znakomita część naszej sprzedaży eksportowej jest nie wyczulona na kurs walutowy. - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że duża część naszego eksportu [szacuje się, że jest to nawet 60 proc. - red.] realizują firmy międzynarodowe. Ich cykl produkcyjny odbywa się w ten sposób, że importują produkty lub części, przetwarzają i eksportują dalej. I nawet jeśli tracą na eksporcie, to wcześniej zyskują na imporcie. Wpływ kursu walutowego się więc znosi - tłumaczy Stanisław Kluza, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej.
   Poza zbilansowaniem eksportu i importu pewnym zabezpieczeniem przed wahaniami kursu może być finansowanie się w walutach. Firma, która eksportuje, może zaciągnąć kredyt w euro - gdy traci na eksporcie, to spłaca mniejsze raty pożyczki. Zdaniem Kluzy to druga dość liczna grupa eksporterów.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 08-08-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.