informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 43 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Mikstura z aloesu może w nagłych wypadkach zastąpić krew
   Sok z aloesu - popularnej rośliny doniczkowej - może przez pewien czas zastępować krew - twierdzą badacze z uniwersytetu w Pittsburgu w USA.
   Duża utrata krwi powoduje, że organizm doznaje szoku. By chronić najważniejsze narządy, życiodajny płyn jest kierowany do mózgu, serca i wątroby. Jego ciśnienie spada. Jeśli krwotoku nie udaje się zatrzymać, człowiek umiera. Można temu zaradzić, podając krew z zewnątrz, ale nie zawsze udaje się szybko zorganizować transfuzję.
   Naukowcy z Pittsburga odkryli, że podanie szczurom niewielkiej ilości spreparowanego soku z liści aloesu zmieszanego z roztworem soli fizjologicznej wydłuża zwierzętom życie. Aż 80 proc. zwierząt, którym wstrzyknięto taką miksturę, przetrwało bardzo silną utratę krwi. Tymczasem wśród gryzoni, które jako substytut krwi otrzymały jedynie sam roztwór soli, śmiertelność wynosiła 50 proc.
   Co magicznego jest w aloesie? Sprawia on, że krew staje się bardziej śliska i łatwiej płynie. Dzięki temu przy niskim ciśnieniu może przez dłuższy czas docierać do serca i innych kluczowych organów, podtrzymując ich pracę - tłumaczą uczeni. Podkreślają oni, że ekstrakt z aloesu nigdy nie zastąpi prawdziwej krwi, ale dzięki niemu można będzie zyskać cenny czas w oczekiwaniu na transfuzję. - Na razie testy są prowadzone na zwierzętach i zapewne nieprędko obejmą ludzi. Jeśli jednak doczekamy się tego, być może potwierdzi się wtedy inne nasze przypuszczenie. Sądzimy bowiem, że aloes przyda się również osobom chorym na cukrzycę i serce - twierdzą autorzy badań.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 04-08-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.