informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

SPRAWNE HYDRANTY=BEZPIECZEŃSTWO


Jeśli zapytać o najbardziej szanowany zawód – strażak będzie plasował się w czołówce, niezależnie od wieku ankietowanego i miejsca jego zamieszkania. Straż pożarna jest chyba najbardziej lubianą służbą publiczną. Jednak skuteczność pracy strażaków nie zależy do końca od stopnia poświęcenia (choć ten jest nie do przecenienia), ani od posiadanego sprzętu. Efektywna straż pożarna to taka, której miasto zapewnia stały, bezawaryjny dostęp wody. 

 

Znaczenie łatwego dostępu do wody potwierdza m.in. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zezwala strażakom na nakładanie mandatów za łamanie przepisów przeciwpożarowych. Na baczności powinni się mieć zatem kierowcy zastawiający drogi pożarowe i osoby parkujące samochody przy hydrantach. Funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej może za to wypisać mandat w wysokości nawet 500 zł. Bo łatwy dojazd i dostęp do hydrantu to warunki konieczne dla przeprowadzenia efektywnej akcji.


Problem na szczeblu państwowym zdaje się być rozwiązany. Gorzej z infrastrukturą na poziomie lokalnym – hydranty miejskie są często zdewastowane, stare lub nie w pełni sprawne. Cóż zatem po rozporządzeniu, jeśli niezastawiony hydrant nie nadaje się do użytku?


Na szczęście coraz częściej władze gminne zdają sobie sprawę, że sprawne hydranty to gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców. Oczywiście wymaga to wysiłku finansowego i organizacyjnego, ale – jak się okazuje – można. Nawet jeśli plany realizowane są krok po kroku. W ten właśnie sposób do zagadnienia wymiany hydrantów w gminie podeszło pleszewskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które od 2009 roku realizuje akcję „Sprawne hydranty”.


„Głównym założeniem naszej akcji jest to, by w ciągu 10 lat, począwszy od 2009 roku, wymienić na terenie gminy wszystkie stare, niesprawne hydranty oraz zapewnić bezpieczeństwo w tym zakresie na obszarze nowo powstających dzielnic” – mówi Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie, Grzegorz Knappe. „Naszym celem jest stworzenie sprawnej, wydajnej i bezawaryjnej sieci najwyższej klasy hydrantów, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańcom, a strażakom zagwarantuje bezproblemowy dostęp do wody. Oczywiście dla naszej gminy taka inwestycja jest sporym wydatkiem, dlatego realizujemy ją etapami – wymieniając stare hydranty w miejscach newralgicznych z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej (Stare Miasto, okolice centrów handlowych, szkół itd.), oraz zakładając nową infrastrukturę tam, gdzie tworzona jest nowa sieć wodociągowa”.


Pleszewskie PK, od czasu objęcia stanowiska przez Grzegorza Knappe, w inwestycjach zaczęło kierować się szeroko rozumianą polityką jakości. „Zastana infrastruktura była, jak – porównując – samochód maluch: tania, jednak ani efektywna, ani bezpieczna, za to wymagająca częstych napraw. Doszliśmy do wniosku, że za jakość trzeba zapłacić – na tym polegają prawa rynku. Jednak prawa te potwierdzają również, że kto tanio kupuje, ten płaci kilka razy. Doszliśmy zatem do wniosku, że akcję „Sprawne hydranty” przeprowadzimy w oparciu o armaturę najwyższej jakości, taką, której producent daje 10-letnią gwarancję” – opowiada.


Przez trzy miesiące trwały rozmowy z dostawcami, ostatecznie w akcję włączyła się Fabryka Armatury Hawle w Koziegłowach. „Firma zaoferowała bardzo dobre warunki finansowe dostaw urządzeń przeciwpożarowych oraz armatury towarzyszącej. Co ważne – włączyła się w naszą akcję aktywnie, organizując szkolenia dla członków pleszewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowoczesne hydranty działają na innych zasadach niż stare. Szkolenia są zatem konieczne dla zapewnienia ich sprawnej obsługi oraz bezpieczeństwa ludzi, w tym samych strażaków. Ostatnio Hawle zorganizowało szkolenie w swojej fabryce. Strażacy dowiedzieli się, na czym polega budowa i działanie hydrantu oraz jak z niego efektywnie korzystać” – wyjaśnia prezes Knappe. „Dlaczego zdecydowaliśmy się na urządzenia dużo droższe od dotychczas stosowanych? Odpowiedź jest prosta: dlatego, że są tańsze. Po analizie żywotności starej armatury, dodając koszty jej napraw i wymiany oraz łączące się z nimi koszty zajęcia pasa drogowego, odtworzenia nawierzchni, koszty pracy i inne, rachunek był prosty, a odpowiedź jedna: armatura z wysokiej półki za przystępną cenę” – podkreśla.


W 2009 roku PK w Pleszewie udało się w ramach akcji zainstalować 10 hydrantów, rok później 17 (choć zaplanowano 15). W tym roku przedsiębiorstwo zainstalowało już 8 nowych urządzeń (na 15 zaplanowanych). Do 2010 roku partnerem akcji „Sprawne hydranty” było także PZU, które przekazywało na ten cel środki z funduszu prewencyjnego. Obecnie firma wycofała się z projektu, jednak Grzegorz Knappe nie traci nadziei: „Przedsiębiorstwo Komunalne świadczy swoje usługi zawsze na pierwszym miejscu stawiając bezpieczeństwo mieszkańców. Bezpieczeństwo to także zapewnienie jak najsprawniejszej infrastruktury przeciwpożarowej. To inwestycja, która powinna cieszyć także ubezpieczycieli – sprawniejszy dostęp do wody, to mniejsze straty w razie pożaru, a więc mniejsze wypłaty odszkodowań. Dlatego sądzę, że uda nam się na powrót pozyskać do akcji firmę ubezpieczeniową”.


PK w Pleszewie ideę poprawy bezpieczeństwa realizuje zresztą we wszystkich obszarach swojej działalności. „Jesteśmy na tym punkcie szczególnie wrażliwi – w 2007 roku mieliśmy w Pleszewie skażenie sieci wodociągowej bakterią E. Coli. Ludzie przez kilka tygodni pozostawali bez wody zdatnej do spożycia. Wszystkie nasze inwestycje, a są one największe w historii Pleszewa, mają na celu zapewnienie bezpiecznej, zdrowej wody i efektywnej, sprawnej sieci wodociągowej. Nowe technologie Hawle, które wdrażamy, zapewniają większą szczelność i bezawaryjność sieci, są więc – w dłuższym okresie – tańszym rozwiązaniem, niż armatura niższej jakości” – podkreśla.Źródło: Hawle - producent armatury
Dodał: admin

Data dodania: 09-08-2011

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.