informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Google chce sprzedać akcje za 2,7-3,3 mld dolarów
   Firma Google, prowadząca najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę internetową, podała szczegóły swych planów sprzedaży akcji. Wchodząc na giełdę, spółka wycenia się na 36 mld dolarów.
   W poniedziałek Google złożyła w amerykańskiej komisji papierów wartościowych stosowne uzupełnienia do swego prospektu emisyjnego. Wynika z nich, że jej akcje będą sprzedawane po 108-135 dol. za sztukę. Spółka zaoferuje inwestorom łącznie 24,6 mln papierów (częściowo nowych akcji, częściowo już istniejących, sprzedawanych przez obecnych akcjonariuszy firmy). Oznacza to, że na rynek trafią w publicznej sprzedaży akcje o wartości 2,7-3,3 mld dol., a wartość całej spółki oszacowano na potrzeby emisji na 36,3 mld dol. To więcej niż wart jest obecnie słynny internetowy hipermarket Amazon.com i niewiele mniej niż wynosi wartość giełdowa największego światowego portalu Yahoo! Podobnie jak inni potentaci internetu Google będzie notowana na giełdzie Nasdaq.
   Kalifornijska firma to dziecko dwóch trzydziestoletnich dziś absolwentów uniwersytetu Stanforda - Larry Page'a i Sergeya Brina. Z czasem zainwestowały w nią także znane fundusze centure capital z kalifornijskiej Doliny Krzemowej - Kleiner Perkins Caufield & Byers oraz Sequoia Capital. Istniejąca od 1998 r. Google jest w internecie w swojej dziedzinie bezapelacyjnym numerem jeden na świecie. Jej wyszukiwarka, dostępna w 97 językach, indeksuje ponad 4 mld stron internetowych; dziennie obsługuje średnio 200 mln zapytań, a nazwa spółki stała się (także w polskim żargonie internetowym) synonimem przeszukiwania sieci.
   Firma zatrudnia około tysiąca osób. Zarabia przede wszystkim na usługach reklamy internetowej. W pierwszym półroczu przychody Google wyniosły 1,35 mld dol., spółka zarobiła netto 143 mln dol. (w pierwszych sześciu miesiącach roku 2003 było to odpowiednio 560 mln i 58 mln dol.).
   Z uwagi na wielkość i popularność firmy plany emisji jej akcji budzą od dawna wielkie zainteresowanie. Operacja uważana jest za test dla rynku inwestycyjnego i branży internetowej. W odróżnieniu od właścicieli innych czołowych firm internetu założyciele Google długo nie widzieli powodu, by upublicznić swą spółkę. Zazdrośnie strzegli także danych o finansach firmy. Również po wprowadzeniu firmy na giełdę założyciele Google nie pozbywają się kontroli nad przedsiębiorstwem - w rękach Page'a i Brina pozostaną pakiety po około 16 proc. akcji spółki, będą także mieli kluczowy głos w strategicznych sprawach.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 26-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.