informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości, oraz: cisdg
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wzrost gospodarczy w III kw. zaskoczył nawet optymistów
   Ogłoszone wczoraj dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w III kwartale zaskoczyły analityków. Gospodarka wcale nie wyhamowała, ale osiągnęła taki sam poziom, jak w kwartale poprzednim, czyli 6,4 proc. Według prognoz analityków PKB w III kwartale miało wynieść 5,8 proc. – pisze Gazeta Wyborcza.
   „Nawet optymiści byli zadziwieni. Od miesięcy wydawało się przesądzone, że w III kwartale zobaczymy osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. Ogłoszone w piątek dane GUS temu przeczą - gospodarka nadal rozwija się wyjątkowo szybko. Wzrost PKB wyniósł 6,4 proc., dokładnie tyle samo, co w II kwartale. Analitycy spodziewali się 5,8 proc.” – podaje Gazeta Wyborcza.
   ”Ale to nie koniec dobrych niespodzianek. Okazało się, że gospodarka pędzi na zdrowszym paliwie. Można mieć nadzieję, że solidny wzrost zostanie z nami na dłużej, przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy” – czytamy w Gazecie Wyborczej.
   ”Po pierwsze, inwestycje wzrosły aż o 19,8 proc., niemal tyle samo, co kwartał wcześniej. Do wzrostu gospodarczego wniosły jednak 3,8 pkt proc. (w II kwartale był to 3,5-proc. wkład). Świetny wynik inwestycji to dobry znak na przyszłość. - Świadczy o szybkim zwiększaniu się potencjału gospodarki, co będzie sprzyjać utrzymaniu silnego wzrostu PKB w długim okresie, a jednocześnie będzie ograniczało presję inflacyjną w średnim terminie - wyjaśniają analitycy BZ WBK. Inwestycje zwiększają bowiem moce produkcyjne firm, co przy niesłabnącym popycie na ich towary ogranicza ryzyko wzrostu cen” – donosi dziennik.
   ”Po drugie, tzw. konsumpcja prywatna, czyli nasze wydatki na zakupy, to wciąż mocny motor wzrostu gospodarczego (3,2 pkt proc. z 6,4 proc. wzrostu PKB), ale jego siła nie zwiększa się. To dobra wiadomość, bo analitycy obawiali się, że przy szybko rosnących wynagrodzeniach masowe zakupy, jakich dokonujemy, będą sprzyjać podnoszeniu cen. Poza tym konsumpcja to paliwo dla wzrostu gospodarczego na krótką metę. Cieszy też lepszy od oczekiwań wynik eksportu - rósł on znacznie szybciej niż w II kwartale. Okazuje się poza tym, że i importowaliśmy mniej, niż zakładali analitycy. W rezultacie deficyt w handlu zagranicznym jest mniejszy i w mniejszym stopniu hamuje wzrost PKB” – informuje Gazeta Wyborcza.
   Analitycy zastanawiają się, jak na dane GUS zareaguje Rada Polityki Pieniężnej. Nie przewidują podwyżek stóp w grudniu, ale ich zdaniem w pierwszym półroczu nowego roku mogą pojawić się dwie podwyżki po 0,25 pkt proc. W ciągu ostatnich dwóch kwartałów gospodarka w Polsce wyhamowuje. Trend wzrostowy, jaki miał miejsce od początku roku 2005, zakończył się poziomem 7,2 proc. w I kwartale bieżącego roku i spadł do poziomu 6,4 proc. w dwóch ostatnich kwartałach.
   Więcej w Gazecie Wyborczej, w artykule Patrycji Maciejewicz, pt. „A jednak się kręci”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 02-12-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.