informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Obcokrajowcy wolą pracę na czarno

   Pracodawcy opłacają żmudne procedury, aby legalnie zatrudnić robotników ze Wschodu. Oni jednak uciekają z Polski albo idą do pracy na czarno - mówi jeden z lubuskich headhunterów
   Fachowców brakuje już niemal we wszystkich branżach. Polskie firmy ratują się ludźmi ze Wschodu, by nadążyć z realizacją zamówień. Głównie zatrudniają Ukraińców, Białorusinów i coraz częściej Mołdawian. - Obecnie ważne pozwolenia na pracę ma 400 osób. Wydaliśmy ich dwa razy więcej niż przez cały 2006 r. - mówi Beata Dolna z wydziału polityki społecznej lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Polskich pracodawców nie odstraszają nawet żmudne procedury, które trwają co najmniej cztery miesiące i kosztują ok. 1,5 tys. zł. Od kilku miesięcy jednak obcokrajowcy uciekają od polskich pracodawców, traktując ich jako sposób na legalny wyjazd z kraju. - Pracownik z Mołdawii dostaje wizę, gdy ma promesę na pracę. Pracuje miesiąc i po pierwszej wypłacie znika. Potem dochodzą do nas wieści, że zamiast w Gdyni, gdzie miał pracować, jest w Warszawie, gdzie pracuje na czarno. Niedawno dzwonił do mnie pracodawca, że niemal z dnia na dzień z 40 pracowników, których ma ode mnie, do pracy przyszło rano tylko sześciu. Reszty nie ma ani w hotelu robotniczym, ani nie odbierają telefonów - mówi szef jednej z lubuskich firm pośrednictwa pracy, która zajmuje się werbowaniem Mołdawian dla polskich firm budowlanych.
   Uciekają najczęściej małymi grupkami do umówionego wcześniej pracodawcy, u którego pracują na czarno. Traci na tym nie tylko firma, która nagle nie ma rąk do pracy, a często też jest okradziona przez uciekinierów, ale i pośrednicy, którzy zapłacili za pozwolenie na pracę i wizę. - Gdy taki pracownik mi zwieje, ja rozwiązuję z nim dyscyplinarnie umowę o pracę, zgłaszam sprawę do Urzędu Wojewódzkiego, który wprawdzie uchyla pozwolenie na pracę, ale wiza zostaje w paszporcie ważna cały rok. Pracuje więc na czarno. Gdy złapie go straż graniczna, nic nie może mu zrobić, bo teoretycznie przebywa w Polsce legalnie, a ja nie mogę zamiast niego zatrudnić nowego pracownika, bo wszystkie dokumenty są imienne - żali się pośrednik. Dotychczasowe straty wyliczył już na 50-60 proc. - To już zaczyna być nagminny proceder. Dotychczas unieważniliśmy ok. 15-20 proc. pozwoleń na pracę i pracodawcy cały czas się zgłaszają - przyznaje Beata Dolna z Urzędu Wojewódzkiego. Zdaniem pośredników pracy to jednak nie wystarczy. Tym bardziej że 1 stycznia Polska wejdzie w strefę Schengen. Wtedy obcokrajowcy bezkarnie będą przekraczać granicę i pracować na czarno w niemal całej Europie. - Brakuje przepływu informacji między państwowymi instytucjami. Obrotny obcokrajowiec może mieć pozwolenie pracy w kilku województwach, a one wydając kolejne, nie sprawdzają tego. I taki pracownik, spalony w jednym województwie, może pracować w innym. Gdyby konsulat unieważniał wizy, wtedy straż graniczna może deportować taką osobę - tłumaczy headhunter. - Wizę może unieważnić tylko konsul, jeśli więc pracodawca prosi nas we wniosku, żeby poinformować konsulat, robimy to, ale nie mamy już wpływu na to, jaką decyzję podejmie konsul.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 28-10-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.