informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Spadek wskaźnika koniunktury: zadyszka, czy zwalnianie?

   Przedsiębiorcy mają gorsze nastroje. Spodziewają się mniejszego popytu na swoje towary i niższej produkcji. Ciąży im tani import do Polski i problemy z pracownikami, których trudno znaleźć i utrzymać przy sobie. Ekonomiści zastanawiają się, czy to pierwsze sygnały spowolnienia.








   NBP co kwartał szczegółowo przepytuje firmy o to, jak im się prowadzi interesy, co im przeszkadza, jakie mają plany. Na podstawie udzielonych odpowiedzi wyliczają wskaźnik koniunktury. W II kwartale wskaźnik ten wyniósł nieco ponad 70 pkt i był najwyższy w historii badania; w III kwartale spadł do poziomu 67,5 pkt.
   Trudno ocenić, czy gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia tempa rozwoju, czy mamy do czynienia tylko z przejściowym obniżeniem dynamiki wzrostu. Za pierwszą tezą przemawiają gorsze perspektywy rozwoju najważniejszych gospodarek światowych - USA i UE - oraz zawirowania na rynkach finansowych, co zwiększa ryzyko inwestycji i może negatywnie wpływać na wielkość popytu zagranicznego na polskie towary - czytamy w raporcie.
   O tym, że idą gorsze czasy, jest przekonany także Michał Chyczewski z banku BPH. - Przedsiębiorstwa stoją w obliczu nasilającej się konkurencji ze strony importu, a dodatkowo ich konkurencyjność spada z powodu wzrostu kursu złotego. Do tego sytuacja na rynku pracy w coraz większym stopniu daje się we znaki przedsiębiorstwom - komentuje.
   To trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników stanowią główną barierę rozwoju coraz większej liczby firm. Najgorzej jest w budownictwie. Zdecydowana większość przedsiębiorców przyznała, że dokonana obniżka składki rentowej nie wpłynęła na ograniczenie żądań płacowych. To oznacza, że płace będą dalej rosły. Na końcówkę roku podwyżki zapowiada 26 proc. pytanych. To mniej niż w III kwartale, jednak warto pamiętać, że tradycyjny okres podwyżkowy to początek roku. Skala planowanych podwyżek jest największa od 2004 r. i wynosi średnio 6,9 proc.
   NBP po raz pierwszy zapytał o to, czy wydajność pracy nadąża za wzrostem płac. To czynnik niezwykle ważny dla Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści uważają, że jeśli przez dłuższy czas wydajność rośnie wolniej niż wynagrodzenia, to firmy mogą być zmuszone, by na podwyżki płac "zarobić" podnoszeniem cen. A to już grozi wzrostem inflacji. W odpowiedzi na to pytanie niemal 22 proc. wszystkich firm (łącznie z tymi, gdzie podwyżek nie było) przyznało, że to płace rosną szybciej.
   Jakby kłopotów z siłą roboczą było mało, firmom brakuje też mocy produkcyjnych. Ich wykorzystanie wzrosło do nowego rekordowego poziomu 84 proc. NBP przytacza jednak dane Eurostatu, według których Polska wcale nie jest liderem wykorzystania mocy. W największym stopniu fabryki eksploatują Duńczycy, Czesi i Węgrzy. Jednocześnie polskie firmy nieco obniżają swoją aktywność inwestycyjną. Zdaniem NBP może to mieć związek z coraz wyższymi cenami dóbr i usług inwestycyjnych.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 21-10-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.