informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 126 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Notarialna taksa za nieruchomości pozostanie nadal wysoka

   Notariusze znaleźli lukę w rozporządzeniu ministra Ziobro obniżającym stawki taksy notarialnej w przypadku transakcji nieruchomościowych. Zdaniem notariuszy, w przypadku kupna mieszkania od deweloperów jest to umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu, a więc przypadek niewymieniony w rozporządzeniu.   O tym, że notarialne stawki są rażąco wysokie w porównaniu z nakładem włożonej pracy podkreśla się od dawna. "Po miesiącach sporów z notariuszami w ubiegłą środę, trzy tygodnie przed wyborami, minister Zbigniew Ziobro nagle obwieścił, że obniża taksę notarialną. Najwięcej zaoszczędzić mają na tym osoby, które kupują mieszkania. Po co obniżka? Aby - jak twierdzi resort sprawiedliwości - wspomóc budownictwo oraz ograniczyć rozbuchane zarobki notariuszy, którzy statystycznie według ministerstwa mają po 58 tys. zł przychodu miesięcznie" wskazuje Gazeta Wyborcza.
   "Ziobro zdecydował się ściąć taksę notarialną, gdy wartość przedmiotu umowy przekracza 60 tys. zł. Nowe prawo zakłada również, że o połowę niższa taksa powinna być pobierana w przypadku transakcji nieruchomościowych, kupna mieszkania, domu czy działki. Takie transakcje to trzy czwarte wszystkich czynności wykonywanych przez notariuszy" informuje Gazeta Wyborcza.
   Notariusze nie zamierzają jednak tak łatwo pozbywać się zarobków. Wskazują, że w przypadku kiedy klient kupuje mieszkanie od dewelopera nadal mogą stosować wysokie taksy, bowiem podpisywana umowa nie jest umową sprzedaży lokalu mieszkalnego. "Według notariusza to umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu, a to zupełnie inny przypadek i inna taksa" zauważa Gazeta Wyborcza. "Krajowa Rada Notarialna nie chce na razie komentować sprawy. Według naszych nieoficjalnych informacji podziela wątpliwości notariuszy, ale z oficjalnym komentarzem czeka, aż nowe prawo wejdzie w życie" czytamy w Gazecie Wyborczej.
   O zarobkach notariuszy krążą w społeczeństwie od dawna legendy. Przywołane wyżej statystyczne 58 tys. to dane uśrednione, zaniżone przez notariuszy posiadających kancelarię w niewielkich miasteczkach, bowiem przychody kancelarii notarialnych z dużych miast wynoszą kilkakrotnie więcej. Nic dziwnego zatem, że o karierze notariusza marzy wielu absolwentów studiów prawniczych. Niestety, kolejne powszechne w społeczeństwie przekonanie głosi, iż szanse na lukratywną posadę mają tylko osoby odpowiednio skoligacone. Minister Ziobro od początku swej rządowej działalności zapowiadał otwarcie zawodu prawniczego dla absolwentów, jednakże prawnicy zawzięcie bronią swoich przywilejów.
   Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Piotra Mączyńskiego i Leszka Kostrzewskiego "Ziobro pomylił taksę?"Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 02-10-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.