informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rząd chce ściągnąć Polaków do kraju

   Trzeba uczynić wszystko, by wrócili, trzeba uczynić wszystko, by ten upływ krwi ustał - alarmuje premier Jarosław Kaczyński. Rząd chce z tym walczyć poprzez program "Powrót". W "Gazecie" jako pierwsi ujawniamy jego szczegóły.


   Nie widzę nic złego w tym, że ludzie wyjechali zarobić pieniądze za granicę, podszkolić język. Niech wyjeżdżają, niech się kształcą, tyle że niech później wracają do Polski - apeluje minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska, w której resorcie powstały założenia programu "Powrót".
   Według statystyk Instytutu Spraw Publicznych, na które powołuje się Ministerstwo Pracy, obecnie w krajach Unii Europejskiej pracuje już ok. 1,2 mln polskich obywateli.
   Przeciętny Polak, który wyjechał za granicę, ma 26 lat. Według naszych badań aż 60 proc. osób nie wie, co robić dalej, 20 proc. chce wracać, a 20 proc. zostać - opowiada minister.
   Budzi to niepokój ekonomistów, którzy od dłuższego czasu oskarżają rządzących o brak pomysłu, jak uchronić gospodarkę przed katastrofą wynikającą z braku siły roboczej. Sprawa wypłynęła przy okazji kampanii wyborczej. 
   W Polsce mamy wielki narodowy problem - emigracji Polaków - mówił podczas sobotniej konwencji wyborczej PiS w Szczecinie premier Jarosław Kaczyński. - Trzeba uczynić wszystko, by wrócili, trzeba uczynić wszystko, by ten upływ krwi ustał - przekonywał.
   Rządowy plan "Powrót" ma się składać z kilku części. Pierwsza to... dzieci. - Kiedy w marcu byłam w Irlandii, było tam 100 tys. Polaków legalnie i drugie tyle nielegalnie. Jednak wniosków o dofinansowanie na dzieci złożyli tylko 4 tys. To oznacza, że młoda polska emigracja jeszcze nie ma dzieci. Ale wkrótce będzie chciała je mieć i wtedy zacznie się problem - opowiada minister.
   Jej zdaniem, jeśli najmłodsi Polacy będą słabo mówić po polsku, to dla ich rodziców będzie to argument za pozostaniem na obczyźnie. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej ma rozpocząć prace nad wprowadzeniem nauki języka polskiego do szkół w państwach, gdzie mieszka dużo Polaków.
   Druga część "Powrotu" to projekty internetowe. Dziś rusza portal internetowy www.polacy.gov.pl. Są tu informacje, jak płacić podatki, załatwić ubezpieczenie, założyć konto w banku zarówno w kraju, jak i za granicą.
   Do końca roku ma powstać system informatyczny e-dialog. Ma być rodzajem elektronicznego urzędu pracy, który pozwoli na rekrutację pracowników przez internet.
   Pracodawca będzie wpisywał do systemu, kogo szuka i jakie są jego wymagania. Potencjalny pracownik - co chciałby robić i jakie ma kwalifikacje. Będzie mógł też zamieścić 30-sekundowy filmik o sobie.
   Pracodawca będzie mógł skontaktować się przez internet z tymi osobami, które go interesują, wysłać kandydatom testy czy przeprowadzić via sieć rozmowę kwalifikacyjną.
   W Londynie oraz Dublinie mają być prowadzone targi pracy dla rodaków. Rząd planuje też wprowadzenie ułatwień dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą poprzez np. wydłużenie wakacji podatkowych lub częściowe zwolnienie z podatków w pierwszym okresie prowadzenia firmy.
   Kaczyński w sobotę mówił, że problem emigracji jest jedną z rzeczy, które łączą PiS i PO. Poseł PO Zbigniew Chlebowski, odpowiedzialny w swej partii za sprawy gospodarcze, słysząc od "Gazety" szczegóły"Powrotu", złapał się za głowę. - Ukradli nasz pomysł - wykrzyknął. - Tyle że my mówimy o tym od roku, a rząd zajął się tym tuż przed wyborami. Chlebowski zapewnia, że strona internetowa dla emigrantów i polskich pracodawców to część Pakietu Startowego, który PO ujawniła w połowie 2006 r.
   Platforma chce, aby każdy, kto wróci z Anglii czy Irlandii, mógł liczyć na 120 tys. nisko oprocentowanego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zwolnienie przez 3 lata z płacenia składek i podatków.
   Z kolei osoby, które po powrocie do kraju chciałyby pracować na etacie, byłyby całkowicie zwolnione z płacenia składki rentowej nawet przez 10 lat.
   Co o politycznych pomysłach sądzą eksperci? - Pomysły są dobre. Mam nadzieję, że nie jest to wynik kampanii wyborczej - opowiada Michał Garapich, który na University of Surrey prowadzi badania na temat Polaków w Londynie.
   Sami emigranci są mniej entuzjastyczni. - Wszyscy czekamy na zwolnienia z podatków przy zakładaniu firm. Przydałaby się jeszcze abolicja podatkowa - opowiada Katarzyna Kopacz, redaktor naczelna "Gońca Polskiego", największego magazynu dla Polaków w Wielkiej Brytanii (3 lata temu wyjechała z kraju).
   Chodzi tu o Polaków, którzy pracowali na Wyspach w latach 2004-06. Mimo że od swoich dochodów zapłacili podatek w Anglii, to również polski fiskus chce swojej części.
   Wszystko dlatego, że w omawianych latach Polska nie miała podpisanego z Anglią porozumienia o podwójnym opodatkowaniu. Istnieje ono dopiero od początku tego roku. PO - jeśli dojdzie do władzy - zapowiada abolicję dla emigrantów. Ministerstwo Finansów twierdzi, że jest to niemożliwe, bo "łamie konstytucję".


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-10-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.