informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rekordowy spadek bezrobocia dzięki nowym miejscom pracy
   W Polsce pracuje 15,15 mln osób – podał GUS. To najlepszy wynik od 1998 roku, kiedy pracowało 15,60 mln osób. Zdaniem ekspertów do spadku bezrobocia przyczyniła się nie tylko emigracja, ale nowe firmy, które stworzyły nowe miejsca pracy. Mimo poprawiających się warunków zatrudnienia wciąż wiele osób pozostaje biernych zawodowo – czytamy w Gazecie Prawnej.
   „Eksperci zwracają jednak uwagę, że tak duży wzrost zatrudnienia nie jest efektem działań rządu, ale wynika głównie z bardzo wysokiego wzrostu gospodarczego, dobrej koniunktury światowej i umiejętności dostosowania się przedsiębiorstw do wymagań rynkowych. Podkreślają, że rząd - wydłużając przywileje emerytalne, nie podnosząc wieku emerytalnego czy przeznaczając środki Funduszu Pracy zarezerwowane na aktywne formy walki z bezrobociem na opiekę zdrowotną - podejmuje decyzje mogące zaszkodzić sytuacji na rynku pracy” – informuje Gazeta Prawna.
   „Co ważne, bezrobocie jest zdecydowanie mniejsze wśród ludzi młodych. Jeszcze dwa lata temu według prowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wskaźnik bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lata wynosił 39,9 proc. Obecnie jest on o połowę niższy i wynosi 21,6 proc.” – podaje Gazeta Prawna.
   „Eksperci podkreślają, że teza o wyłącznym wpływie emigracji na spadek bezrobocia w Polsce jest nieuprawniona, bo zmniejsza się ono głównie dzięki rosnącej liczbie etatów w Polsce. Skala emigracji jest też zdecydowanie niższa niż się powszechnie uważa. Profesor Cezary Żołędowski z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że legalne zatrudnienie w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (wszystkie kraje UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) podejmuje obecnie 800-900 tys. osób rocznie, wliczając w to osoby wykonujące pracę sezonową i tych, którzy przemieszczają się wahadłowo między Polską a krajem zatrudnienia” – pisze Gazeta Prawna.
   Niektórzy eksperci są zdania, że brak rąk do pracy wkrótce może zahamować wzrost gospodarczy w kraju. Są sektory, w których już powoli zaczyna brakować pracowników, np. branża budowlana, informatycy. Eksperci uważają, że w najbliższym dziesięcioleciu poziom bezrobocia zbliży się do naturalnej stopy bezrobocia i będzie kształtował się wokół 2-4 proc.
   Więcej w Gazecie Prawnej, w artykule Bartosza Marczuka, pt. „1,2 mln etatów w dwa lata”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 12-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.