informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 68 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

W Polsce trwa budowlany boom
   Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że w pierwszym półroczu 2007 roku wydano o 72 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Potwierdzają się zatem dane Głównego Urzędu Statystycznego, mówiące o szybkim przybywaniu inwestycji mieszkaniowych.
   Ubiegłoroczna znacząca podwyżka cen nieruchomości, szczególnie w większych miastach nie pozostała bez wpływu na lokalowe preferencje naszych rodaków.
„Coraz więcej Polaków najwyraźniej dochodzi do wniosku, że lepiej wybudować samemu dom, niż kupować mieszkanie w bloku. Według GUNB pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych wydano w pierwszym półroczu 2007 r. o blisko 50 proc. więcej niż rok wcześniej. - Ceny mieszkań osiągnęły zbyt wysoki poziom dla większości klientów. Dom z działką można wciąż kupić w cenie trzypokojowego mieszkania w dużym mieście - komentuje prezes firmy AZ Finanse Mariusz Kacała. Emil Szweda z Open Finance uważa, że najtańszym sposobem na zbudowanie domu jest omijanie oferty deweloperów. Ich marże sięgają bowiem 30 do 50 proc. - Oznacza to, że dom z deweloperem może kosztować nawet 200-300 tys. zł więcej niż budowany samodzielnie” czytamy w Gazecie Wyborczej.
   Taka sytuacja utrzyma się zapewne jeszcze przez jakiś czas, a jest to „dobra wiadomość dla firm wykonawczych i produkujących materiały budowlane, a także żyjących z budownictwa, m.in. producentów wyposażenia mieszkań i biur czy różnego rodzaju maszyn i urządzeń banków. Na brak zleceń nie będą mogły narzekać zwłaszcza firmy specjalizujące się w robotach drogowych” podkreśla Gazeta Wyborcza.
   Nie należy jednak zapominać o tym, iż obecnie w Polsce buduje się nie tylko mieszkania oraz domy jednorodzinne. „Ponieważ Polska ma w perspektywie organizację piłkarskich mistrzostw Europy, cieszyć może także duży, bo przeszło 16-proc. wzrost pozwoleń na budowę tzw. budynków zamieszkania zbiorowego, czyli m.in. hoteli, moteli i pensjonatów” informuje Gazeta Wyborcza.
   Zdaniem wiceprezesa PSL Janusza Piechocińskiego niespodzianką nie jest znaczny, bo ponad 17 proc. wzrost pozwoleń na budowę budynków gospodarczo-inwentarskich na wsi. Polityk wskazuje, iż „to są inwestycje w gospodarstwach, w których nastąpiła zmiana pokoleniowa. (…) Polska wieś zaczyna się odnajdować w nowych warunkach gospodarczych” zauważa Gazeta Wyborcza.
   Znaczące podwyżki cen nieruchomości dotyczą już nie tylko największych polskich miast. Cena metra kwadratowego poszła w górę praktycznie wszędzie, a mimo rosnących pensji nadal wielu Polaków nie stać na kupno własnego mieszkania. Stąd coraz powszechniejsze decyzje o budowie domu, najczęściej na obrzeżach miasta. W konsekwencji deweloperzy mogą mieć problem ze zbyciem budowanych właśnie mieszkań.
   Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Gazecie Wyborczej, w artykule Marka Wielgo „Cała Polska buduje”.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 12-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.