informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

I bez ewidencji można odliczyć VAT

   Nawet jeśli podatnik nie składał deklaracji, ani też nie prowadził ewidencji, nadal może odliczyć VAT naliczony. Co więcej, to organ podatkowy podczas kontroli, powinien przypomnieć mu o obowiązku sporządzenia ewidencji.


   Jeszcze na gruncie starej ustawy o VAT sądy administracyjne orzekały, że wszelkie odstępstwa od zasady neutralności są wyjątkiem istotnie ograniczającym zasady konstrukcyjne podatku. Dlatego muszą one wynikać z przepisu prawa, a nie z wykładni celowościowej. Sądy kierowały się przy tym m.in. zasadą in dubio pro tributario, oznaczającą, że niedopuszczalna jest interpretacja przepisów w sposób prowadzący do rozstrzygnięć niekorzystnych dla podatnika, jeżeli możliwa jest inna, korzystna wykładnia.
   Z wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 22 sierpnia 2006 r. (I SA/ Po 1313/05) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 września 2006 r. (I FSK 1092/05) wynikają dwie podstawowe tezy. Po pierwsze, art. 81b ordynacji podatkowej nie może pozbawiać podatnika prawa do odliczenia, a wszelkie odstępstwa od zasady neutralności muszą wynikać z jednoznacznie brzmiącego przepisu prawa, a nie wykładni. Po drugie, art. 21 § 3 ordynacji podatkowej, w związku z art. 121, zobowiązuje organy podatkowe do określenia prawidłowego zobowiązania podatkowego także wówczas, gdy podatnik nie złożył deklaracji. Do tego poglądu stosują się też organy podatkowe.
   Dyrektor wielkopolskiej izby skarbowej w piśmie z 27 lipca br. (PA/005-0004/07/JC) odpowiadając na wątpliwości w sprawie prawidłowego rozliczenia przez organ podatkowy podatku naliczonego u podatnika, który prowadził ewidencję zakupu dla celów VAT, jednak albo nie wykazał podatku naliczonego w deklaracji, albo w ogóle jej nie złożył, uznał, że jeśli podatek został zapłacony przy nabyciu towarów i usług to podlega odliczeniu od podatku należnego od dostawy towarów czy świadczenia usług.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule "Kontrolujący muszą uwzględnić naliczony VAT".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 11-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.