informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 71 gości, oraz: cisdg
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kredyty na dowód, problemy na bank
   Banki prowadzą ryzykowną grę, zbyt liberalnie przyznając kredyty. Jeśli nie zostaną wprowadzone ograniczenia w ich udzielaniu, cały sektor może mieć kłopoty - ostrzegają eksperci
   Według "Rzeczpospolitej" Windujące swoje zyski dzięki kredytom banki mogą mieć poważne problemy. "Aby zarabiać, banki lekceważą ryzyko i pożyczają pieniądze osobom o coraz niższych zarobkach. Wystarczy, że ich sytuacja się pogorszy, a portfel złych długów banków może gwałtownie wzrosnąć. Oznacza to, że pożyczone pieniądze mogą do nich nigdy nie wrócić." - pisze gazeta. 
   Sprawa jest poważna. Banki udzielają kredytów mieszkaniowych na 100 procent wartości nieruchomości i niejednokrotnie dodają pieniądze na remont. Żeby zwiększyć sprzedaż, wydłużają chociażby okres kredytowania. To może się źle skończyć - mówi "Rz" osoba związana z bankiem centralnym, która chce pozostać anonimowa. 
   Podobna sytuacja miała miejsce w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych. Pożyczki na domy "rozdawano" tam praktycznie bez żadnych ograniczeń. Kilka z firm, które przesadziły z liberalnym podejściem do klientów, ogłosiło w tym roku bankructwo.
   Na razie banki wydają się ignorować amerykański scenariusz wydarzeń. Dzięki liberalizacji warunków i kryteriów przyznawania pożyczek kredytowa hossa trwa już od kilku lat. Banki nie tylko wydłużają czas kredytowania - w tej chwili na rynku pojawiła się możliwość rozłożenia rat nawet na 50 lat w przypadku kredytów złotowych oraz na 45 lat w przypadku nominowanych we frankach szwajcarskich.
Ile dziś musi zarabiać klient, który chce pożyczyć 100 tys. zł na zakup mieszkania? Wystarczy, że co miesiąc na jego konto wpłynie 1500 zł. Wynagrodzenie osoby ubiegającej się o 200 tys. zł powinno nieco przekraczać 2000 zł, natomiast żeby dostać 400 tys. zł, wystarczy 3300 zł netto. Nawet tych klientów, którzy nie spełniają podstawowych wymagań finansowych, bankowcy nie przekreślają. Po prostu umożliwiają zaciągnięcie kredytu wspólnie z inną osobą. I nie chodzi o współmałżonka. Kredyt mogą dziś wziąć razem zupełnie niespokrewnione osoby. Kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Obecnie to rewelacyjny sposób na uzyskanie zdolności kredytowej przez "podwyższenie" dochodu.
   Polacy chętnie pożyczają pieniądze na mieszkania. Na koniec lipca zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych po raz pierwszy przekroczyło 100 mld zł. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku banki udzieliły klientom indywidualnym ponad 22 mld zł takich kredytów. Z szacunków firmy doradczej Expander wynika, na koniec 2007 roku poziom zadłużenia Polaków z tego tytułu sięgnie 120 mld zł, a w połowie 2009 r. może sięgnąć nawet 200 mld zł.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 11-09-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.